بهار در طبیعت پیرامون کوه‌های آلپ

نقاشی بهار در طبیعت پیرامون کوه‌های آلپ
نقاشی بهار در کوه‌های آلپ

نقاشی بهار در طبیعت پیرامون کوه‌های آلپ اثر جووانی سگانتینی هنرمند ایتالیایی در سال 1889 میلادی است که با شکوهی وصف‌ناپذیر نمایی زیبا از چشم‌انداز کوهستانی آلپ را خلق کرده و با ژانری سرچشمه گرفته از ادبیات شبانی، به عمق زندگی دهقانان وارد شده است. جووانی سگانتینی از آن جمله نقاشانی است که بارها و بارها دربارۀ کوه‌های آلپ و محیط جذابش نقاشی کشیده و می‌توان او را هنرمندی دانست که با تابلوهای مرتبط با آلپ شناخته می‌شود.

پرداختن به زندگی مردمان دام‌دار و کشاورز

در میانۀ نقاشی دختری جوان با لباس دهقانی آبی مایل به سبز تیره، لگام دو اسب را در دست گرفته و آنها را از زمینی که شخم زده شده، به سوی محلی دیگر می‌برد. در پشت سر او زمینی را می‌بینید که کار شخم زدن آن به اتمام رسیده و مرد جوانی در حال پاشیدن بذر در آن است. در سمت راست این اثر، روستایی از دوردست قابل مشاهده است که محل زندگی مردمان ساکن در طبیعت پیرامون کوه‌های آلپ است که همگی دام‌دار و کشاورز هستند. سرسبزی گیاهان موجود در منظره، به خوبی نشان می‌دهد که بهار آغاز گردیده و زیبایی‌های آن خود را نمایان ساخته‌اند.

آمیختگی بهار و زمستان در این تابلو

تأثیرگذارترین قسمت موجود در این تابلو، آمیختگی بهار و زمستان در کنار یکدیگر است. در نمای نزدیک، بهار رُخ نمایانده و در نمای دوردست تابلو، کوه‌های مرتفع آلپ به آسمان قد افراخته‌اند در حالی که سطح آنها مملو از برف جا مانده از زمستان است. این دوگانگی باعث شده تا نقاشی از حالت یکنواختی خارج شود و چشم هر بیننده‌ای را مجذوب خود کند. ما می‌توانیم در یک تصویر واحد، هم‌زمان هم شکوه زمستان را ببینیم و هم سرزندگی آمدن بهار را. این موضوع یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های این تابلو می‌باشد.

سرودی زنده برای بیدار شدن طبیعت

این نقاشی یک سرود زنده برای بیدار شدن طبیعت در فصل بهار، پس از یک زمستان سرد و سخت است. در این اثر چرخۀ طبیعت به خوبی تمام بیان گردیده و می‌توان فرآیند تغییر فصول و زنده شدن طبیعت پس از مرگ زمستانی را در آن مشاهده کرد. نقاشی بهار در طبیعت پیرامون کوه‌های آلپ یکی از بهترین آثار سگانتینی طبق گفتۀ خودش است و بارها در کشور ایتالیا به نمایش درآمده و البته در میان هنردوستان سایر نقاط جهان نیز از محبوبیت بالایی برخوردار است.

دیدگاه خود را بنویسید:

۱۴۰۰ - ۱۳۹۱ © تمام حقوق محفوظ است.