پیپ کشیدن مرد دهقان

پیپ

خالق این اثر پل سزان، هنرمند مشهور و چیره دست فرانسوی است که توانست در طول مدت زمان فعالیت هنری خود، آثار ارزشمند فراوانی را در سبکهای مدرن و پرطرفداری همچون پست امپرسیونیسم به تصویر درآورد. او در خلق ژانرهای متنوعی همانند: چشم انداز و پرتره های تک چهره بسیار فعال و پر ذوق بود و شواهد نیز اینچنین نشان می دهند که او سوژه بیشتر نقاشی های تک چهره خود را از میان مردمان بومی ساکن در ناحیه پروانس (Provence) کشور فرانسه انتخاب می کرد. این افراد بومی نیز غالباً دهقانان و کشاورزان روستایی بودند و این موضوع را می توان به آسانی با مشاهده نقاشی هایی که سزان از چهره این مردم کشیده است، متوجه شد. در ظاهر این افراد که بر پهنه بوم سزان نقش بسته اند می توان ساده زیستی زندگی روستایی را مشاهده کرد و حتی نوع و جنس پوشش لباسهای آنها نیز نشان از سبک زندگی مردم روستازاده و کشاورز دارد. از جمله شخصیت های روستایی که توسط سزان برای کشیدن نقاشی برگزیده شد، همین مرد همراه با پیپ است که از کشاورزان و مزرعه داران ساکن در یکی از روستاهای ناحیه پروانس بود و این شانس را داشت که تصویرش برای آیندگان ماندگار شود آن هم توسط هنرمند ماهر و نامداری همچون پل سزان.

نقاش: پل سزان
تاریخ خلق: بین سالهای 1890 تا 1892 میلادی
محل خلق: کشور فرانسه، ناحیه پروانس
رسانه: رنگ روغن روی بوم
سبک: پست امپرسیونیسم (Postimpressionnisme)
اندازه تابلو با احتساب اندازه قاب آن: 59.69 سانتی متر پهنا و 67.95 سانتی متر ارتفاع
مکان نگهداری: موزه هنر نلسون اتکینز (The Nelson-Atkins Museum of Art) واقع در کشور ایالات متحده آمریکا، ایالت میزوری (Missouri)، شهر کانزاس سیتی (Kansas City).

مرد دهقان با چهره ای جدی و لباسهای ساده

در این نقاشی زیبا، تصویر یک مرد دهقان میانسال با چهره ای جدی را می بینید که لباسی بلند و آبی رنگ را روی یک ژاکت قهوه ای رنگ پوشیده است در حالی که شالی قرمز رنگ را به دور گردن خود آویخته و همین رنگ مهیج و سرزنده شال باعث شده تا به این نقاشی شور بیشتری بخشیده شود زیرا که رنگ سرخ این شال نسبت به رنگ سایر لباسهای این مرد که سرد و تقریباً بی روح و تیره هستند، از شدت و قدرت و همچنین تضاد بیشتری برخوردار است.

درباره هویت خانوادگی این مرد پر غرور

هر چند که از نام و هویت خانوادگی این مرد بی اطلاع هستیم اما به طور قطع او یکی از کارگران مزارع و تاکستانهای متعلق به خانواده (Jas de Bouffan) می باشد که به عنوان کارگر برای آنها و بر روی زمین های تحت مالکیت آنها کار می کرده است. املاک و مزارع وسیع این خانواده در شهر کوچک اکس آن پروانس (Aix en Provence) قرار داشته است که خود این شهر نیز در شهرستان بوش دُو رُن (Bouches du Rhone) واقع در ناحیه بزرگ پروانس قرار دارد. اغلب ساکنان این ناحیه نیز از کشاورزان و مزرعه دارانی بودند که هر ساله زمینهای بسیار گسترده ای را به زیر کشت محصولات متنوع زراعی می برند. البته بر روی این زمینها کارگران فراوانی نیز مشغول به کار کردن بودند که اوج کار و سخت کوشی آنها در هنگام آغاز زمان برداشت محصول بود و این مرد همراه با پیپ نیز یکی از آنها است. برای به فرجام رساندن این نوشته باید این نکته ساده و البته مهم را بیان کنیم که آنچه بیشتر از همه در شخصیت این مرد دهقان قابل تشخیص است، آرامش و ایستادگی پر غرور او می باشد که نشان دهنده و یادآور ارزشهای سنتی آن مردمان سخت کوش کشاورز است.

بزرگنمایی چهره این مرد دهقان:
مرد

دیدگاه خود را بنویسید:

۱۳۹۹ - ۱۳۹۱ © تمام حقوق محفوظ است.