چشم انداز دیدار دیدو ملکه زیبا و افسانه ای کارتاژ با اینیاس

دیدو

نقاش: توماس جونز
تاریخ خلق اثر: سال 1769 میلادی
کشور: بریتانیا
رسانه: رنگ روغن روی بوم
شخصیت: اینیاس
سبک: نئو کلاسیک
موضوع: دین و اسطوره شناسی در دوران باستان

توماس جونز یکی از بهترین استادان نقاشی چشم انداز:

توماس جونز در 26 سپتامبر 1742 میلادی به دنیا آمد. او در کشیدن نقاشی از چشم اندازها مهارت تمام داشت. وی شاگرد ریچارد ویلسون بود و در طول عمر خود یکی از بهترین استادان در زمینه نقاشی چشم انداز در ایتالیا بود اما در قرن بیستم بود که او و آثارش در میان مردم به شهرت رسیدند. مجموعه خاطرات توماس جونز تا سال 1951 میلادی منتشر نشد اما در حال حاضر این خاطرات منشر شده و به عنوان یکی از منابع مهم درباره جهان هنر در قرن 18 میلادی، به رسمیت شناخته شده است.

مرگ در شهر ولز:

توماس جونز در 29 آوریل 1803 میلادی بر اثر بیماری آنژین صدری درگذشت و در کلیسای کوچکی در شهر ولز به خاک سپرده شد.

داستان عشق اساطیری دیدو و اینیاس:

اینیاس که از قهرمانان نامی تروا بود، در هنگام سفر با کشتی در نزدیکی ساحلی در شمال آفریقا با یک صخره برخورد می کند و در همانجا متوقف می شود. دیدو که در همان محل (شمال آفریقا) شهر کارتاژ را بنا نهاده بود به یاری اینیاس می رود و او را به قصر خویش می آورد. آن دو طی دیداری که با هم دارند عاشق یکدیگر می شوند اما پس از مدتی اینیاس، دیدو را رها و ترک می کند و دیدو از شدت غم و اندوه دوری از اینیاس، آتشی را بر می افروزد و خود را در آن می اندازد و به این گونه به زندگی خود پایان می دهد.

بررسی ویژگیهای این نقاشی:

خود جونز درباره این نقاشی نوشته است: این نقاشی یکی از بهترین آثاری است که من نقاشی کرده ام.
او در پس زمینه این اثر در واقع برداشت درونی و ذهنی خود را از طبیعت به تصویر کشیده است. او چشم انداز را با دقت تمام ساخته است، تمرکز او بر نمای دور شهر کارتاژ و درختان تنومندی که با نیروی تندباد خم شده اند نشان می دهد که او تصویر را از عمق به بیرون نقاشی کرده و سعی داشته تا چشم ها را بسوی مرکز نقاشی متمرکز کند. به وضوح قابل مشاهده است که جونز نقاشی را به سه قسمت تقسیم کرده است و با استفاده از نور و شدت تابش آن این قسمت ها را از هم جدا کرده است. در قسمت عمق نمایی از آسمان با پرتوهای نور که از میان ابرها عبور کرده اند و همچنین نمایی از شهر کارتاژ در پس زمینه و در دوردست را می توان دید. در نمای میانی درختان تنومند که در تندباد در حال خم شدن و تکان شدید هستند قرار دارند که تابش نور در این نما بسیار کم است و محیط در تاریکی فرو رفته است. همچنین در همین قسمت میانی یک چوپان با چوبدستی در دست و دو مرد سوارکار نیز قرار دارند. در نمای نزدیک دیدو و اینیاس و منظره دیدار آنها قرار دارد که نور خورشید بر آنها با شدت زیاد تابیده است.

دیدگاه خود را بنویسید:

۱۳۹۹ - ۱۳۹۱ © تمام حقوق محفوظ است.