ازدواج حضرت سلیمان با بلقیس ملکه سبا

سلیمان و بلقیس

این نقاشی بر اساس داستان حضرت سلیمان و بلقیس ملکه سبا و ازدواج با او، کشیده شده است اما تاریخ دقیق خلق آن نامعلوم است. با توجه به اینکه تاریخ تولد نقاش در سال 1518 میلادی و تاریخ درگذشتش در سال 1594 میلادی بوده است، پس تاریخ به تصویر درآمدن این نقاشی نیز در بین این سالها قرار دارد.

نقاش: جاکوپو کومین (ملقب به تینتورتو)
محل خلق اثر: کشور ایتالیا، شهر ونیز (زادگاه نقاش نیز در همین شهر قرار دارد).
سبک این اثر هنری: رنسانس ایتالیایی
رسانه: رنگ روغن
مکان نگهداری این تابلو نقاشی: قلعه شنشسو (Castle of Chenonceau) یک قلعه تاریخی واقع در کشور فرانسه.
موضوع: داستان کهن دیدار حضرت سلیمان با ملکه زیبا و ثروتمند قوم سبا، ازدواج حضرت سلیمان با بلقیس، قصر سلیمان، تخت سلیمان نبی.

استادی که از همان دوران کودکی یک نقاش مادرزاد بود:

تینتورتو در اوایل سپتامبر یا اواخر اکتبر سال 1518 میلادی در شهر ونیز کشور ایتالیا به دنیا آمد. نام اصلی او جاکوپو کومین است اما بعدها با لقب تینتورتو نامگذاری شد و امروزه نیز در میان هنرمندان بیشتر با همین لقب شناخته می شود. جاکوپو در خانواده ای بسیار شلوغ و پرجمعیت قرار داشت به گونه ای که علاوه بر خودش که فرزند ارشد خانواده بود، 20 برادر و خواهر از خود کوچکتر نیز داشت و پدرش (جیووانی) تنها با کسب درآمد از طریق شغل رنگرزی، مخارج و هزینه های روزمره خانواده خود را تامین می کرد. تینتورتو یکی از نقاشان سرشناس و توانمند کشور ایتالیا است که در آثار هنری خود به پیروی از جنبش هنری رنسانس ایتالیایی می پرداخت و تابلو نقاشی های بسیار زیبا و جسورانه ای را نیز در طول مدت فعالیت هنری خود خلق کرد که امروزه زینت بخش بسیاری از موزه های مطرح در سرتاسر جهان می باشند. او همچنین توانست در کلیساهای بزرگ کشور ایتالیا اقدام به کشیدن نقاشی های دیواری متعددی کند که هنوز هم بر دیوار آن کلیساها پابرجا هستند. جاکوپو در همان دوران کودکی شروع به آشکار ساختن زودهنگام استعداد هنری خود به دیگران کرد و با نقاشی های زیبا و کودکانه ای که روی دیوار خانه پدری خود می کشید، به همه اطرافیانش نشان داد که او یک نقاش مادرزاد است و در آینده نه چندان دور، قابلیت تبدیل شدن به یک استاد ماهر و نامدار را خواهد داشت که البته اینچنین نیز شد و او به یکی از تاثیرگذارترین نقاشان فعال در سبک رنسانس ایتالیایی مبدل شد. جاکوپو در سال 1533 میلادی در حالی که تنها 15 سال سن داشت، این شانس را به دست آورد که برای یک مدت بسیار اندک در کارگاه هنری آموزش نقاشی نزد نقاش مشهور ایتالیایی سده شانزدهم میلادی، تیسین (Titian) به کارآموزی بپردازد که البته این کارآموزی و شاگردی تنها 10 روز به طول انجامید. در آن زمان تیسین حدود 43 سال سن داشت و یکی از برترین استادان سبک رنسانس در دوران خود بود.

دچار شدن به بیماری معده درد و درگذشت تینتورتو:

جاکوپو رفته رفته و با گذشت زمان بر توانایی ذاتی هنری خود، تسلط بیشتری پیدا کرد و هرچه بر سن او افزوده می شد، آثار نقاشی او نیز بهتر و پخته تر می شدند. او در سال 1594 میلادی به یک بیماری شدید دچار شد که با علائمی مانند: درد بسیار شدید معده، دل پیچه و تب همرا بود که در نهایت همین بیماری باعث مرگ او شد. جاکوپو کومین ملقب به تینتورتو سرانجام در 31 مه 1594 میلادی در شهر ونیز، دست از زندگی پربار و هنرمندانه خود کشید و در کنار دختر محبوب خود (ماریتا) در کلیسای مدونا دل اورتو به خاک سپرده شد. ماریتا فرزند مورد علاقه جاکوپو بود که در سال 1590 میلادی، در حالی که تنها 30 سال سن داشت، درگذشت و همین اتفاق ناگوار باعث شد تا پدرش در اندوه بسیار جانکاهی فرو رود. علاقه و محبت جاکوپو به دخترش آنچنان زیاد و ناگسستنی بود که او بعد از مرگ دخترش، وصیت کرد تا بعد از مرگش، جسدش را در کنار آرامگاه فرزند دلبندش به خاک بسپارند و اینگونه هم شد.

دیدگاه خود را بنویسید:

۱۳۹۹ - ۱۳۹۱ © تمام حقوق محفوظ است.