حمله شیر نر وحشی به اسب

شیر

جرج استابز (نقاش این تابلو) در شهر لیورپول کشور انگلستان چشم بر جهان گشود. پدر او در کار تجارت چرم فعالیت می کرد و شاید همین شغل پدر به نوعی در آینده هنری جرج تاثیر گذار بوده است زیراکه افرادی همانند پدر او به واسطه شغلشان در ارتباط بیشتری با حیوانات نسبت به دیگران قرار دارند و این افراد معمولاً دارای علاقه خاصی نسبت به حیوانات نیز می باشند که ممکن است این علاقه بر فرزندان آنها نیز تاثیر گذار باشد. البته بر مبنای این گفته نمی توان نتیجه دقیق گرفت که دلیل علاقه جرج استابز به کشیدن نقاشی حیوانات وحشی و خطرناک به دلیل شغل پدرش بوده که البته خود او نیز برای مدت کوتاهی در این تجارت با پدرش همکاری می کرد. همچنین باید این نکته را نیز بیان کنیم که درباره جزئیات و چگونگی زندگی جرج استابز تا قبل از سن 35 سالگی او، اطلاعات چندان زیاد و معتبری در دست نیست و تا این لحظه از چگونگی دوران کودکی و تحصیلات آغازین او تا قبل از این سن تقریباً بی اطاعیم و فقط همین اندازه می دانیم که او تا حدود سن 15 یا 16 سالگی به انجام تجارت پدرش یعنی تجارت چرم، مشغول بوده است و از این دوران به بعد است که او تلاش می کند تا در مسیر مورد علاقه خود یعنی آموختن هنر نقاشی، قدم بردارد و راه و شیوه مستقل زندگی خود را بدست آورد. پس از اینکه پدر جرج در سال 1741 میلادی درگذشت، او به طور مختصر به کشیدن ذوقی نقاشی روی آورد و برای آموختن حرفه ای این هنر در نزد استادی به نام هملت وینسنتلی (Hamlet Winstanley) در منطقه لانکاشر (Lancashire) واقع در شمال غربی کشور انگلستان به شاگردی و یادگیری نقاشی پرداخت که البته این شاگردی برای مدت زیادی نتوانست دوام بیاورد چونکه جرج باور داشت که استادش از آثار او کپی برداری کرده و آنها را با نام خود معرفی و به نمایش و فروش می گذارد. به همین دلیل او راه خود را از استادش جدا کرد و از آن به بعد به عنوان یک هنرمند مستقل به فعالیت خود ادامه دارد.

خالق اثر: جرج استابز
تاریخ خلق: استابز این نقاشی هیجان انگیز را در سال 1762 میلادی به تصویر کشید.
مکان خلق: شهر لیورپول (Liverpool) واقع در کشور انگلستان. این شهر زادگاه جرج استابز نیز می باشد که در 25 اوت 1724 میلادی در آنجا متولد شد.
رسانه: رنگ روغن روی بوم
سبک: رمانتیسم (Romanticism)
ژانر: نقاشی حیوانات
محل نگهداری: از این تابلو نقاشی زیبا در کلکسیون پاول ملن (Paul Mellon) واقع در مرکز هنر بریتانیا در دانشگاه ييل نگهداری می شود. ساختمان این دانشگاه هم اکنون در کشور ایالات متحده آمریکا، ایالت کنتیکت (Connecticut)، شهر نیوهیون (New Haven) قرار دارد.
اندازه اصلی نقاشی: 332.7 سانتی متر (131 اینچ) پهنا و 243.8 سانتی متر (96 اینچ) ارتفاع

کار در بیمارستان و کشیدن آناتومی بدن انسان

جرج استابز بعد از جدایی از استاد خود و آغاز دوران مستقل هنری، تا نزدیک یک دهه به عنوان یک نقاش پرتره نگار در شمال انگلستان فعالیت می کرد و از راه کشیدن نقاشی پرتره سفارشی، هزینه های زندگی خود را برآورده می کرد. او در فاصله زمانی بین سالهای 1745 تا 1751 میلادی در بیمارستان مرکزی شهر یورک (York) واقع در کشور انگلیس که در آوریل 1740 میلادی تاسیس شده بود مشغول به کار شد و همزمان به بررسی و یادگیری آناتومی بدن انسان پرداخت. او در سال 1751 میلادی توانست یکی از اولین مجموعه آثار خود را که دربردارنده تصاویر آناتومی و پزشکی از بدن انسان بود را در قالب یک کتاب درسی و آموزشی منتشر کند که با استقبال زیادی نیز روبرو شد. این کتاب از جمله آثار جرج استابز است که خوشبختانه تا امروز سالم و دست نخورده باقی مانده است. جرج در سال 1754 میلادی به کشور ایتالیا سفر کرد و تا سال 1756 میلادی در آنجا ماند و سپس به انگلستان بازگشت و بعد از گذشت چند سال سرانجام در سال 1759 میلادی برای همیشه به شهر لندن نقل مکان کرد و این آغازی بود بر دوران جدید هنری او.

کشیدن نقاشی از آناتومی بدن اسب و سایر حیوانات

جرج بعد از ساکن شدن در شهر لندن، تمام علاقه خود را به کشیدن نقاشی از حیوانات معطوف کرد و البته بیشتر توجه و وقت او بر کشیدن نقاشی از اسب ها متمرکز شد. مهارت ویژه جرج در کشیدن بی نقص آناتومی بدن اسب، آنچنان خاص و کم مانند است که آثار او را در میان سایر هنرمندان فعال در این ژانر، ممتاز و برجسته کرده و براستی باید او را یکی از برترین و بهترین نقاشانی بدانیم که در زمینه کشیدن نقاشی از حیوانات به خصوص اسب ها، از گذشته تا حال فعالیت کرده و البته به خاطر نقاشی های برجسته ای که او از اسب ها به تصویر درآورد، وی را به «نقاش اسب ها» ملقب کرده اند که البته این لقب کاملاً سزاوار و برازنده او می باشد. جرج استابز پس از سپری کردن دورانی دراز و پر کار در خلق آثار متنوع هنری، سرانجام در 10 ژوئیۀ 1806 میلادی در سن 81 سالگی درگذشت و جسدش در آخرین سکونتگاهش یعنی شهر لندن به خاک سپرده شد.

بزرگنمایی بخشی از نقاشی:
شیر نرسه نمای مختلف از جزئیات این نقاشی با بالاترین اندازه بزرگنمایی:
اسب

دیدگاه خود را بنویسید:

۱۴۰۰ - ۱۳۹۱ © تمام حقوق محفوظ است.