نقاشی دسته گل زيبا

دسته گل

جان ون هایسوم (نگارگر این نقاشی) در 15 آوریل 1682 میلادی در شهر آمستردام کشور هلند چشم به جهان گشود. او که بعدها به یکی از برترین نقاشان منظره نگار کشور هلند تبدیل شد، در خانواده ای معمولی اما بسیار هنرمند زاده شد. پدرش، جاستس (Justus) نام داشت که یکی از ماهرترین نقاشان کشور هلند در زمینه کشیدن نقاشی با محوریت طبیعت بی جان در دوران خود بود و برادرش، جاکوب نام داشت که او نیز علاوه بر اینکه در هنر نقاشی دستی داشت، یک گیاه شناس سرشناس نیز بود و از گیاهان متنوعی تصویر می کشید که این کار او بیشتر جنبه علمی داشت و با این روش به نمونه برداری و تصویرگری از ظاهر گیاهان همراه با جزئیات دقیق آنها می پرداخت. پس همانگونه که بیان شد، جان نیز همانند پدر و برادرش دارای ذوق هنری سرشاری بود و به طور خاص باید او را استادی بی مانند در زمینه خلق نقاشی های طبیعت بی جان دانست که البته آثار برجای مانده از او نیز گواه روشنی بر این ادعا می باشند. البته او علاوه بر ژانر طبیعت بی جان، در زمینه های دیگری مانند: کشیدن نقاشی از چشم اندازهای طبیعی، دریاچه ها و بنادر خیالی و آرمانگرایانه، ساختمان خرابه ها و بناهای باستانی، جنگلهای انبوه از درختان برافراشته و سرسبز نیز بسیار توانمند بود. به طور کلی در آثار او نمی توان رد پایی از زندگی انسانی و حیوانی پیدا کرد و اگر بخواهیم از این دیدگاه به آثار او بنگریم باید تابلو نقاشی های او را عاری از زندگی و حرکت بدانیم. جان ون هایسوم که آثار ماندگار و ارزنده ای را در طول مدت فعالیت هنری خود خلق کرد، سرانجام در 8 فوریه 1749 میلادی در زادگاه خود یعنی شهر آمستردام، چشم از تماشای جلوه های این جهان فروبست. او در هنگام مرگ 66 سال سن داشت.

نام نگارگر این تابلو: جان ون هایسوم
تاریخ به تصویر درآوردن این نقاشی: سال 1724 میلادی
مکان خلق اثر: جان ون هایسوم دارای ملیتی هلندی است و این نگاره ارزشمند و زیبا را نیز در کشور هلند خلق کرده است.
رسانه: رنگ روغن روی چوب
ژانر: طبیعت بی جان
اندازه دقیق تابلوی اصلی: 80 در 59 سانتی متر.
محل نگهداری و بازدید از این تابلو: این اثر اکنون در موزه هنر شهرستان لس آنجلس (Los Angeles County Museum of Art) نگهداری می شود که در کشور آمریکا قرار دارد.
بخش نگهداری در موزه: این تابلو در بخش نقاشی های اروپایی موزه هنر شهرستان لس آنجلس جای دارد.
موضوع: نقاشی گلهای لاله واژگون درون گلدان، گلدان سفالی بزرگ با نقوش کنده کاری شده، طرح گل و بوته، تصویر انواع گل های زیبا و رنگارنگ که با ترکیبی بی نظیر درون گلدان قرار داده شده اند، نقاشی از طبیعت بی جان با رنگ روغن، دسته گل روی سکوی سنگی.

چند تصویر از نمای نزدیک این نقاشی که مهارت خالق خود را آشکارتر می کنند:
گل

دیدگاه خود را بنویسید:

۱۳۹۹ - ۱۳۹۱ © تمام حقوق محفوظ است.