نقاشی منظره شب مهتابی زیبا

شب مهتابی

تنر در این اثر بسیار آرامش بخش، تصویری را از چشم انداز زیبای یک شب مهتابی به نمایش گذارده است که در همان نگاه نخست، چشم هر بیننده ای را به سوی خود می کشاند. در این صحنه مهتابی تاثیر گذار، شب هنوز از نیمه نگذشته است و روشنایی حاصل از نور ماه به خوبی توانسته تا محیط این جنگل و رودخانه زیبا را روشن کند. او برای نشان دادن شدت روشنایی نور ماه، از رنگ زرد بسیار درخشانی استفاده کرده است تا با این شیوه بتواند جایگاه خاص تری را نسبت به سایر عناصر موجود در این صحنه، برای ماه در نظر بگیرد. اگرچه این ماه درخشان تا حدودی در پشت ابرهای تیره پنهان شده، اما به راحتی می توان تشخیص داد که ماه در حالت قرص کامل قرار داد و به همین دلیل، بیشتر فضای نقاشی را روشن کرده است. در سمت چپ تابلو، دو درخت کاج برافراشته و شکوهمند قرار دارند که برگهای یکی از آنها تا نزدیکی میانه نقاشی گسترش پیدا کرده است. در قسمت پایین نقاشی، شرایط تا حدودی دگرگونه تر نسبت به بالای تابلو می باشد. شدت تابش نور ماه در این قسمت کمتر است و فقط توانسته به مقدار اندکی، سطح آب رودخانه را روشن کند و سنگهای کرانه رود نیز به دلیل اینکه نور از پشت سر به آنها تابیده، در سایه و تاریکی قرار دارند. هنری اساوا تنر، در این تابلو به خوبی توانسته است تا از عهده خلق یک چشم انداز نیمه شب مهتابی، برآید و اثری زیبا و رازآلود را با موفقیت تمام به فرجام برساند.

نقاش: هنری اساوا تنر
تاریخ خلق اثر: بین سالهای 1928 تا 1936 میلادی.
کشور: آمریکا
موضوع: چشم انداز، ماه، مهتاب، شب
رسانه: رنگ روغن روی بوم
محل کنونی نگهداری اثر: DuSable Museum (واقع در شهر شیکاگو، ایالت ایلینوی، کشور آمریکا).

نخستین نقاش آمریکایی – آفریقایی در آکادمی هنرهای زیبا:

هنری اساوا تنر در 21 ژوئن 1859 میلادی در شهر پیتسبرگ ایالت پنسیلوانیا واقع در کشور آمریکا به دنیا آمد. او یک نقاش دورگه آمریکایی – آفریقایی تبار بود و در مدت فعالیت هنری خود توانست موفقیت های زیادی را در سطح بین المللی به دست آورد و همچنین باید به این نکته مهم نیز اشاره کنیم که هنری اساوا تنر، نخستین نقاش رنگین پوست و دورگه در دوران خود است که توانست به شهرت جهانی دست یابد و بسیار مورد تحسین قرار گیرد. تنر پس از گذراندن تحصیلات اولیه و هنگامی که هنوز در اوج جوانی قرار داشت، در سال 1879 میلادی به آکادمی هنرهای زیبای پنسیلوانیا در فیلادلفیا پیوست و تا آن زمان تنها دانش آموز سیاه و سفیدی بود که با وجود تفکرات نژاد پرستانه شدید جامعه نسبت به خود، توانسته بود به این آکادمی راه یابد. او در این آکادمی به طور ویژه ای مورد توجه و علاقه توماس ایکینز قرار گرفت و به عنوان یکی از بهترین شاگردان ایکینز، زیر نظر او به آموختن پرداخت. تنر بعد از به پایان رساندن تحصیلات خود در این آکادمی، در سال 1891 میلادی برای ادامه تحصیل و پیشرفت کاری، به کشور فرانسه مهاجرت کرد و در شهر پاریس ساکن شد. هنگامی که او در کشور فرانسه اقامت داشت، زمان زیادی طول نکشید که توانست در مراکز و کانون های هنری فرانسوی، جایگاه و شهرت زیادی را به دست آورده و به عنوان یکی از ارکان اساسی و تاثیر گذار در این کانون ها پذیرفته شود.

دشواری های تنر در جامعه نژاد پرست دوران خود:

تنر به عنوان یک انسان دورگه سیاه و سفید، همیشه در جامعه آمریکا با فشارها و رفتارهای نژاد پرستانه ای روبرو بود. او حتی به هنگام تحصیل خود در آکادمی هنرهای زیبا نیز ناچار شد تا در برابر سختی ها و توهین های بی شماری از خود بردباری نشان دهد. در آن زمان به خاطر افکار نژاد پرستانه ای که نسبت به سیاهان در جامعه آمریکا متداول بود، کمتر استادی پیدا می شد که تمایل داشته باشد تا به آموزش یک شاگرد سیاه و سفید بپردازد. تنر بعد از به پایان رساندن دوران تحصیل خود و آغاز دوران حرفه ای نقاشی نیز نتوانست به موفقیت چشمگیری در کشور آمریکا دست یابد. حتی مردم عادی جامعه نیز حاضر نبودند که از یک سیاه پوست نقاش، اثری را خریداری کنند. او سرانجام به خاطر این رفتارهای ناشایست و غیر اخلاقانه، تصمیم به ترک آمریکا گرفت و برای همیشه به کشور فرانسه مهاجرت کرد تا شاید در آنجا بتواند در مسیر بهتر و روشن تری قدم بگذارد. تنر در فرانسه با محیط دگرگونه ای مواجه شد و در آنجا دیگر شاهد رفتارهای نژاد پرستانه نسبت به خود و نقاشی هایش نبود. او توانست در پاریس به یک استاد محبوب و سرشناس تبدیل شود و حتی جوایز بزرگی را نیز از نهاد های رسمی کشور فرانسه دریافت کرد. هنری اساوا تنر سرانجام در 25 ماه مه 1937 میلادی در شهر پاریس درگذشت و در همانجا نیز به خاک سپرده شد.

دیدگاه خود را بنویسید:

۱۳۹۹ - ۱۳۹۱ © تمام حقوق محفوظ است.