لحظه تاریخی ورود مسیح به اورشلیم و استقبال مردم از او

اورشلیم

نقاش: پدرو اورنت
تاریخ خلق اثر: سال 1620 میلادی
کشور: اسپانیا
رسانه: رنگ روغن روی بوم
شخصیت: مسیح
موضوع: کتاب مقدس و مسیحیت

زندگینامه پدرو و تاثیر و نقش حضرت عیسی مسیح در آثار او:

پدرو اورنت در سال 1580 میلادی در شهر مورسیا واقع در جنوب شرقی کشور اسپانیا به دنیا آمد. او از نقاشان مطرح اسپانیا بود و در دوران سبک باروک مشغول به فعالیت های هنری بود. همچنین با ال گرکو هم عصر بود. ال گرکو نقاش، مجسمه ساز و معمار اسپانیایی مطرح در دوران رنسانس بود. بیشتر آثار پدرو درباره موضوعات مذهبی هستند برای مثال او آثار متعددی را بر مبنای شخصیت حضرت عیسی مسیح و اناجیل چهارگانه، به تصویر کشیده است. او در شهر تولدو برای کلیسای جامع نقاشی کرده است. پدرو همیشه در حال سفر و جابجایی بود و برای مدت طولانی در یک شهر اقامت نمی کرد ولی بیشتر در شهرهای مورسیا و کوئنکا نقاشی می کشید. در شهر والنسیا، او برای کلیسای جامع نیز نقاشی کرده است. در واقع نقاشی برای کلیساها به صورت سفارشی بوده و به نوعی نقاشی های کاری محسوب می شوند، یعنی نقاش پول می گیرد و نقاشی می کشد. او یک مدرسه هنری ایجاد و در آن به آموزش نقاشی پرداخت که از این مدرسه شاگردان بزرگی بیرون آمدند از جمله: استبان مارس و گارسیا سامرون. پدرو در شهر مادرید، تمام آثارش را به کاخ بوئن منتقل کرد. بوئن یک کاخ بزرگ با معماری خاص در اسپانیا است که امروزه فقط اندکی از ساختمان های این بنا باقی مانده است. او در ادامه سفرهای متعددش به شهر سویا رفت و در آنجا با فرانسیسکو پاچکو دیدار کرد.

مرگ در هنگام سفر و نرسیدن به انتهای راه:

پدرو اورنت سرانجام به هنگام بازگشت به شهر کاستیا در سال 1645 میلادی، در والنسیا درگذشت و در محله سن مارتین به خاک سپرده شد و بدینگونه به سفر آخرین و بدون انتها، پای نهاد. امروزه او را بیشتر به خاطر نقاشی های تاریخی و مذهبی و همچنین نقاشی های با مضمون چشم انداز و حیوانات، می شناسند.

ورود ساده و به دور از قدرت نمایی حضرت مسیح به اورشلیم:

در این نقاشی هنرمندانه، حضرت عیسی مسیح را در هنگام ورود به اورشلیم مشاهده می کنید در حالی که ایشان بر الاغی سوار شده است و مردم با شادی و افتخار تمام به استقبال و پیشواز وی آمده اند. همه ما می دانیم و خوانده ایم که شاهان و سلاطین گذشته، هنگامی که قصد ورود به شهری را داشتند، برای اینکه قدرت و عظمت خود را به ساکنان و مردم آن شهر، از همان ابتدای کار نشان دهند، با اسب جنگی و نیرومند به همراه تعداد بسیار زیادی از سواران و سربازان نظامی، وارد آن شهر می شدند و برای آغاز کار و محکم کردن جای پای خود، شروع به کشتار مردم و مخالفان می کردند و مردم شهر نیز از چنین فردی گریزان و در هراس بودند.

اما حضرت مسیح در ابتدای ورود به اورشلیم برای اینکه نشان دهد به دنبال قدرت طلبی و سلطه بر مردم نیست، بر الاغ کوچکی سوار شده و با تعداد کمی از یاران خود وارد شهر می شود. مردم که چنین صحنه ای را مشاهده می کنند، بیش از پیش به حضرت عیسی ایمان می آورند و با خرسندی تمام از ایشان پیشوازی می کنند.

آثار پدرو اورنت:

1- بازگشت گوسفندان به آغل (نقاشی رنگ روغن روی پانل)
2- ازدواج در کنعان
3- شهادت سنت جیمز (نقاشی رنگ روغن روی پانل)
4- سنت جان مبلغ در پطمس (نقاشی رنگ روغن روی پانل)
5- سنت سباستین
6- سنت جان باپتیست در کویر (نقاشی رنگ روغن روی پانل)
7- چهره دو مرد
8- ستایش چوپانان
9- مراسم لباسگذاری سن دفونزو توسط مریم باکره
10- نقاشی از چهره خود (نقاشی رنگ روغن روی پانل)
11- لابان و یعقوب

دیدگاه خود را بنویسید:

۱۳۹۹ - ۱۳۹۱ © تمام حقوق محفوظ است.