کشتیرانی زیر تابش نور ماه

در این تابلو نقاشی، پرتوهای جسورانه و خیره کنند نور درخشان مهتاب که به سختی از میان تیرگی آسمان شب گذر کرده و باعث روشن شدن این چشم انداز زیبای دریایی شده اند، به تاثیر بسیار چشمگیر این صحنه کمک قابل توجهی کرده است. در این منظره دریایی و رویایی که شب هنگام رخ داده است، پهنه گسترده آسمان با ابرهای متراکم، انبوه و تیره رنگ پوشیده شده اما تراکم این ابرهای سیاه باعث نشده تا به طور کامل جلوی تابش نور زیبای ماه گرفته شود و همانطور که در نقاشی نیز مشخص است، پرتوهای روشن نور مهتاب، راه خود را در میان سیاهی ابرهای ترسناک و پرهیجان پیدا کرده و بر سطح آب دریا تابیده اند. همچنین همین نور ماه است که باعث شده تا بتوانیم آب دریا، کشتی ها، فانوس دریایی و سایر اجزای این اثر را مشاهده کنیم که اگر این نور روشنگر نبود، بی گمان به جز تیرگی و سیاهی چیز دیگری را در این نقاشی برای دیدن نمی یافتیم. در کنار همه زیبایی های آسمان تیره رنگ این نقاشی رازآلود و سرد، باید به فانوس دریایی موجود در سمت راست اثر نیز اشاره کنیم که با نور اندک و درخشان خود باعث شده تا دریانوردان گم گشته بتوانند راه درست را پیدا کنند. نور زیبای این فانوس دریایی از دوردست قابل دیدن است و با همه کوچکی خود در برابر روشنایی خیره کننده نور ماه، هنوز هم زیبا و جذاب به نظر می رسد.

نام نقاش: کلود مونه
تاریخ خلق اثر: سال 1864 میلادی
ملیت نقاش: فرانسوی
سبک این نقاشی: امپرسیونیسم
رسانه: رنگ روغن و رنگ نقاشی روی بوم
مکان نگهداری کنونی این تابلو: گالری ملی اسکاتلند (National Galleries of Scotland) واقع در شهر ادینبرو (Edinburgh).
اندازه تابلو همرا با قاب: 104.8 سانتی متر پهنا و 93.3 سانتی متر ارتفاع.
موضوع: نقاشی منظره شب مهتابی زیبا در دریا، نقاشی از آسمان ابری و تیره، قایق رانی در دریا، قایق بادبانی، ابرهای تیره و متراکم، نور درخشان ماه، فانوس دریایی روشن، آب.

دلیل نامگذاری سبک امپرسیونیسم و تاثیر کلود مونه بر آن:

کلود مونه در 14 نوامبر سال 1840 میلادی در شهر پاریس کشور فرانسه به دنیا آمد و در 5 دسامبر سال 1926 میلادی، هنگامی که 86 سال سن داشت در دهکده ژیورنی (Giverny) واقع در شهر پاریس، بر اثر بیماری سرطان ریه درگذشت. مراسم خاکسپاری او بسیار ساده برگزار شد به گونه ای که فقط 50 نفر در آن مراسم شرکت کردند. البته چگونگی برگزاری این مراسم بر مبنای وصیت خود کلود مونه بود که خواسته بود مراسم به خاک سپردنش ساده و بی تکلف باشد. او به عنوان یک هنرمند خاص و سرشاس فرانسوی، در میان امپرسیونیستها نقش و جایگاه بسیار برجسته ای دارد. در واقع باید برای بهتر مشخص کردن جایکاه او به این نکته اشاره کنیم که کلود مونه بنیانگذار سبک نقاشی امپرسیونیسم می باشد که البته دلیل نامگذاری این سبک هم به خاطر یکی از نقاشی های او به نام (Impression Soleil Levant) است.

تصویر نقاشی امپرسیون، طلوع آفتاب (Impression Soleil Levant):
(اصطلاح امپرسیونیسم از نام این نقاشی برگرفته شده است)
امپرسیون

دیدگاه خود را بنویسید:

۱۳۹۹ - ۱۳۹۱ © تمام حقوق محفوظ است.