کلبه روستاییان کشاورز به هنگام غروب آفتاب

کلبه

نقاش: ونسان ون گوگ
تاریخ خلق: سال 1885 میلادی
کشور: هلند
رسانه: رنگ روغن روی بوم
سبک: پست امپرسیونیسم
موضوع: چشم انداز، کلبه زیبای جنگلی، منظره غروب تماشایی آفتاب، خانه روستاییان کشاورز در میان جنگل.

ایجاد صحنه ای سحرآمیز و رازآلود به هنگام غروب خورشید:
ونسان ون گوگ با مهارت و ذوق سرشار هنری خود، در این تابلو نقاشی صحنه ای جذاب و تامل برانگیز را از یک کلبه چوبی ساده روستایی به تصویر درآورده که یک زن روستایی در کنار درب آن ایستاده است. این اثر زیبا، نکات و ظرایف فراوانی را به همراه خود دارد که در ادامه به بیان آنها می پردازیم. این کلبه متعلق به یک خانواده دهقان و زحمتکش روستایی است که خانه خود را در یک مکان آرام و با طبیعتی زیبا، ساخته اند و زندگی بسیار ساده خود را در آن سپری می کنند. همانطور که در نقاشی می بینید، آفتاب به آرامی و نرمی در حال ترک پهنه آسمان و غروب کردن است و همین نکته باعث شده تا تصویری شاعرانه و احساسی پدید آید. ون گوگ با قرار دادن کلبه روستایی در کنار این فضای خاص، به خوبی توانسته تا ترکیبی همخوان و تاثیر گذار را به وجود بیاورد. حالت کلی فضای حاکم بر این نقاشی، بسیار سحرآمیز و جذب کننده است و آن چیزهایی که به صورت ویژه بیشتر از همه در رازآلود بودن اثر نقش دارند، یکی ساختار قدیمی و کهنه کلبه و دیگری حالت درختان کنار کلبه است که این دو مورد در کنار تاریکی شب، به خوبه توانسته اند تا حس مسحور کنندگی را به وجود بیاوردند. با دیدن این نقاشی، احساسی به بیننده دست می دهد که گویی در یکی از جنگلهای تاریک و ترسناک قرون میانه، پای نهاده است.

ارتباط بین این کلبه با نقاشی سیب زمینی خورها اثر ون گوگ:
ساختار ساختمانی این کلبه اینگونه است که دو درب در جلو دارد و همچنین دارای دو دودکش بر سقف خود است. پس می توان نتیجه گرفت که این کلبه دارای دو اتاق جداگانه است و شاید دو خانواده با هم در این کلبه زندگی می کنند. فضای ظاهری این کلبه تا حدودی ما را به یاد نقاشی سیب زمینی خورها می اندازد که ون گوگ آن را نیز همانند این نقاشی در سال 1885 میلادی، کشیده است. این احتمال وجود دارد که این کلبه، همان کلبه ای باشد که ون گوگ نمایی از فضای داخلی آن را در نقاشی سیب زمینی خورها، به تصویر درآورده است. در آن نقاشی نیز خانواده ای روستایی و کشاورز را می بینید که درون کلبه خود به دور میز شام گرد آمده و در حال خوردن خوراک سیب زمینی هستند.

نقاشی سیب زمینی خورها:
(اثر ون گوگ، سال 1885 میلادی)
سیب زمینی خورها

چیرگی تدریجی تاریکی بر روشنایی:
در کنار همه آنچه که گفته شد، باید به آسمان این تابلوی زیبا نیز توجه ویژه ای داشته باشیم. ونسان ون گوگ در کشیدن آسمان و ایجاد حالت منظره غروب تماشایی و تدریجی خورشید، بسیار ماهرانه و استادانه عمل کرده و صحنه ای شگفت آور را خلق کرده است. در افق آسمان هنوز می توان کورسویی از نور درخشان خورشید را مشاهده کرد که همین نور اندک به سختی توانسته است تا محیط را روشن کند. اما این نور کم فروغ و بی جان نیز در حال فرونشستن و غروب کردن است و به زودی ساکنان این کلبه، شاهد خواهند بود که تاریکی شب بر روشنایی روز، چیره خواهد شد.

دیدگاه خود را بنویسید:

۱۳۹۹ - ۱۳۹۱ © تمام حقوق محفوظ است.