کشاورزان جوان و موفق در حال برداشت خرمن گندم و جو

کشاورزان

نقاش: فرانسیسکو گویا
تاریخ خلق اثر: بین سالهای 1786 تا 1787 میلادی
کشور: اسپانیا
سبک: رمانتیسم
رسانه: رنگ روغن روی بوم
موضوع: برداشت خرمن محصولات کشاورزی توسط کشاورزان، انباشته کردن گندم و جو پس از برداشت آن، چشم اندازی از زندگی ساده و روزمره مردم کشاورز.

کشیدن طرح اولیه نقاشی قبل از شروع کشیدن طرح نهایی:

فرانسیسکو گویا این نقاشی را به عنوان یک طرح اولیه و مقدماتی کشیده است و هدف او از کشیدن این اثر، تمرین قبل از شروع اجرای طرح اصلی بوده است. نقاشی اصلی که او قصد کشیدن آن را داشته، به اندازه ای مهم بوده که فرانسیسکو ترجیح داده تا قبل از آغاز کار اصلی، ابتدا یکبار آن را بصورت آزمایشی و تمرینی انجام دهد و بعد از آنکه از نتیجه درست کار خود اطمینان پیدا کرد، اقدام به کشیدن نقاشی اصلی کند. دلیل این همه دقت این بوده که از او خواسته شده بود تا این نقاشی را برای اتاق پذیرایی چارلز چهارم، بکشد. چارلز چهارم در آن زمان پادشاه اسپانیا بود، پس منطقی به نظر می رسد که فرانسیسکو تا این اندازه در انجام کار خود احتیاط کند و پیش از شروع کردن کار کشیدن نقاشی اتاق چارلز، ابتدا یک طرح اولیه را از این نقاشی انجام دهد و این فرصت را داشته باشد که مشکلات احتمالی نقاشی خود را برطرف کند. اگر او بدون داشتن اطمینان از کار خود، اقدام به اجرای طرح اصلی در اتاق پذیرایی چارلز چهارم می کرد و در حین کار یا بعد از به پایان رسیدن آن، نقصی در آن مشاهده می شد، بدون شک برای او مشکلاتی به وجود می آمد و اعتبار هنری خود را در میان درباریان آن زمان اسپانیا، به کلی از دست می داد، زیرا که طرف مقابل او که سفارش این نقاشی را داده بود، بالاترین مقام دربار بود.

جایگاه ویژه فرانسیسکو گویا در دربار سلطنتی چارلز چهارم:

فرانسیسکو گویا از نقاشان مشهور و بسیار برجسته در جهان است. او پیرو جنبش هنری رمانتیسیسم بود و اوج دوران هنریش در زمانی بود که نقاشی سوم ماه مۀ را کشید. فرانسیسکو در دربار سلطنتی اسپانیا از جایگاه بسیار مهم و ویژه ای برخوردار بود و از بیشتر اشراف زادگان دربار اسپانیا در آن دوران، نقاشی کشیده بود. هنگامی که چارلز چهارم زمام سلطنت و قدرت را در دست گرفت، جایگاه فرانسیسکو بیش از پیش در دربار، بالاتر رفت تا به حدی که در زمان چارلز چهارم، او به عنوان نقاش رسمی دربار اسپانیا انتخاب شد. مسئولیت هنری فرانسیسکو با بالاتر رفتن جایگاهش در دربار سلطنتی، بیشتر از گذشته شده بود. حالا دیگر او به طور خاص فقط برای اشراف زادگان نقاشی می کشید و به همین دلیل ناگزیر بود تا در کار خود نهایت دقت را داشته باشد. پس خردمندانه به نظر می رسد که او قبل از آنکه بخواهد برای شاه یک نقاشی بکشد، باید در ابتدا به تمرین پرداخته و بصورت آزمایشی طرح مورد نظر خود را از منظرهای گوناگون، بررسی کند و تنها زمانی شروع به کشیدن کار اصلی کند که از نتیجه نهایی کار خود، اطمینان داشته باشد.

صحنه ای از زندگی روزمره کشاورزان و روستاییان:

فرانسیسکو در این نقاشی، تصویری از زندگی روزمره گروهی از روستاییان و کشاورزان را کشیده است که بعد از برداشت محصول نهایی خود و انباشته کردن آن بر روی هم، آماده می شوند تا مرحله خرمن کوبی را آغاز کنند و نتیجه نهایی ماه ها تلاش خود را بدست آورند. شخصیت های موجود در نقاشی، تقریباً همگی جوان هستند و پیوند عاطفی بسیار عمیقی در میان آنها وجود دارد. در سمت چپ نقاشی، چهار پسر جوان در کنار هم ایستاده اند و دستهای خود را به دور گردن یکدیگر حلقه کرده اند. این حالت نشان دهنده شدت صمیمیت و مهربانی میان آنهاست، هرچند چهره خندان آنها نیز این پیوند عاطفی را به خوبی نشان می دهد. در میانه نقاشی چند کودک بازیگوش قرار دارد که مشغول به انجام بازی و سرگرمی های دوران کودکی خود هستند. یکی از کودکان که به نظر می رسد از بقیه بازیگوش تر است، با دو دست خود یکی از ابزار آلات خطرناک کشاورزی را بلند کرده و این احتمال وجود دارد که هر لحظه آن را بر سر یکی از افراد حاضر در صحنه، فرود آورد و به آنها صدمه ای وارد سازد. مادر این کودک بازیگوش، با نگرانی تمام در حال نگریستن به اوست و حالت صورت و دستهایش، به خوبی از عمق ترسش از اتفاقی که شاید رخ دهد، خبر می دهد. در سمت راست اثر، مردی را می بینید که پشت به دیگران کرده و بدون توجه به آنها، مشغول انباشته کردن خرمن است. در این نقاشی افراد زیادی وجود دارند اما هر یک از آنها سرگرم به انجام کار خود است. نکته جالب در اینجاست که فقط اسب سفید رنگ است که به طور مستقیم در حال نگاه کردن به روبرو است و گویی که تنها اوست که متوجه شده است، فردی در حال کشیدن نقاشی از آنهاست. فرانسیسکو گویا در این اثر به خوبی توانسته است تا بخش کوتاهی از زندگی روزمره کشاورزان را بر بوم نقاشی به نمایش بگذارد و ما را در خوشحالی پاک و ساده آنها، سهیم کند.

دیدگاه خود را بنویسید:

۱۳۹۹ - ۱۳۹۱ © تمام حقوق محفوظ است.