هبوط فرشته زن زیبای آسمانی با بالهای سفید

فرشته زن

نقاش: فیلیپینو لیپی
تاریخ خلق اثر: بین سالهای 1490 تا 1496 میلادی
کشور: ایتالیا
رسانه: تمپرا روی پانل
شخصیت: مدونا
سبک: رنسانس

آغاز زندگی فیلیپینو تا تبدیل شدن به نقاش مذهبی کلیسا:

فیلیپینو لیپی در آوریل سال 1459 میلادی به دنیا آمد. او یک نقاش ایتالیایی بود که کارهای هنری زیادی را در فلورانس ایتالیا انجام داد. لیپی در شهر پراتو واقع در ناحیه توسکانی متولد شد. و برای اولین بار توسط پدرش آموزش داده شد و هنر نقاشی را از او فراگرفت. بعدها او به شهر باستانی اسپولتیوم نقل مکان کرد و به عنوان داوطلب در ساخت و ساز کلیسای جامع شرکت کرد و به کشیدن نقاشی بر دیوارهای این کلیسا پرداخت. زمانی که پدرش در سال 1469 میلادی درگذشت، فیلیپینو کار کشیدن نقاشی تاریخی از ویرجین را در کلیسای جامع به پایان رساند.

مهارت فیلیپینو در کشیدن نقاشی آبرنگی بر روی گچ:

لیپی کارآموزی خود را در کارگاه بوتیچلی که از شاگردان پدرش بود به پایان رسانید. در سال 1472 میلادی، بوتیچلی، لیپی را به عنوان همکار خود برای کشیدن نقاشی های دیواری و مذهبی در کلیسای دی سن لوکا انتخاب کرد. به دلیل اینکه لیپی مدت زیادی شاگرد بوتیچلی بود، آثار نقاشی او در آغاز فعالیت هنری، شبیه به آثار استادش بود و هنوز آثارش از ظرافت و مهارت پایینی برخوردار بودند اما به مرور زمان و با تمرین زیاد و استعداد فراوان، او توانست به مهارت بالایی دست پیدا کند و در سالهای 1480 تا 1485 میلادی، آثارش به تکامل و پختگی رسیده و او دیگر سبک شخصی خود را بدست آورده بود. لیپی که حالا ماهر و سرشناس شده بود به همراه پروجینو و بوتیچلی در کشیدن نقاشی های آبرنگی بر روی گچ بری های ویلای لورنزو دِ مدیچی به کار گرفته شدند. لیپی در سال 1488 میلادی به رم رفت و به نقاشی در کلیساهای کوچک پرداخت و آثاری بسیار متفاوت از آثار پیشین خود را خلق کرد. او تحقیقات و مطالعات زیادی را در زمینه هنر و نقاشی در دوران باستان انجام داد و در سال 1493 میلادی مطالعات و کارهای خود را در رم به پایان رسانید و به فلورانس بازگشت.

مرگی که شهر فلورانس را تعطیل کرد:

فیلیپینو لیپی در آوریل 1504 میلادی درگذشت و به دلیل شهرت و محبوبیتی که داشت، در روز خاکسپاری او تمام کارگاه های هنری فلورانس برای ادای احترام به این هنرمند نامی، بسته شدند.

۱۳۹۹ - ۱۳۹۱ © تمام حقوق محفوظ است.