نقاشی قایق ماهیگیری کوچک و معجزه گرفتن ماهی

قایق

نقاش: هنری اساوا تنر
تاریخ خلق اثر: بین سالهای 1913 تا 1914 میلادی
کشور: آمریکا
رسانه: رنگ روغن روی بوم

تاثیر پذیری آثار نقاشی از معجزه های پیامبران الهی

به نظر می رسد مضمون این نقاشی از انجیل لوقا برگرفته شده است که در آن حضرت مسیح طی یک اقدام معجزه آسا، تعداد بسیاری از ماهیان را به همراه چند تن از شاگردانش صید می کند و موجب شگفتی و ترس آنها می شود، به گونه ای که آنها پس از دیدن این رویداد، دست از همه چیز خود کشیده و پیرو حضرت مسیح می شوند. البته کم نیستند آثاری که بر اساس این معجزه حضرت عیسی خلق شده اند. از این دست نقاشی ها قبلاً در مجموعه هنری ارتنگ قرار داده شده است. یکی از آثار همانند این اثر، نقاشی: (معجزه صید زیاد ماهی با تور در زمان قحطی) است.

متن کامل معجزه صید ماهیان توسط مسیح و شاگردانش به روایت انجیل لوقا، برگرفته شده از انجیل به روایت لوقا: 5: 1 تا 11:

(5)- نخستین شاگردان عیسی:

1- روزی عیسی در کنار دریاچه جنیسارت ایستاده بود و عده بسیاری برای شنیدن کلام خدا، نزد او گرد آمده بودند.

2- آنگاه عیسی دو قایق خالی در ساحل دریاچه دید که ماهیگیرها از آنها بیرون آمده بودند و تورهای خود را پاک می کردند.

3- پس سوار یکی از آن قایق ها شد و به شمعون که صاحب قایق بود، فرمود که آن را اندکی از ساحل دور نماید تا در آن نشسته، از آنجا مردم را تعلیم دهد.

4- پس از آنکه سخنان خود را به پایان رسانید، به شمعون فرمود: «اکنون قایق را به جای عمیق دریاچه ببر، و تورهایتان را به آب بیاندازید تا ماهی فراوان صید کنید!»

5- شمعون در جواب گفت: «استاد، دیشب زیاد زحمت کشیدیم ولی چیزی صید نکردیم. اما اکنون به دستور تو، یکبار دیگر تورها را خواهم انداخت!»

6- این بار آنقدر ماهی گرفتند که نزدیک بود تورها پاره شود!

7- بنابراین از همکاران خود در قایق دیگر کمک خواستند. طولی نکشید که هر دو قایق از ماهی پر شد، به گونه ای که نزدیک بود غرق شوند!

8- وقتی شمعون پطرس به خود آمد و پی برد که چه معجزه ای رخ داده است، در مقابل عیسی زانو زد و گفت: «سرور من، نزدیک من نیا، چون من ناپاکتر از آنم که در حضور تو بایستم!»

9- در اثر صید آن مقدار ماهی، او و همکارانش وحشت زده شده بودند.

10- همکاران او، یعقوب و یوحنا، پسران زبدی، نیز همان حال را داشتند. عیسی به پطرس فرمود: «نترس! از این پس، مردم را برای خدا صید خواهی کرد!»

11- وقتی به خشکی رسیدند، بی درنگ هرچه داشتند، رها کردند و به دنبال عیسی راه افتادند.

دیدگاه خود را بنویسید:

۱۴۰۰ - ۱۳۹۱ © تمام حقوق محفوظ است.