نقاشی غمگین کتاب مقدس انجیل و شمع خاموش

انجیل

ون گوگ این نقاشی را زمانی کشید که پدرش (تئودوروس) به طور ناگهانی در سال 1885 میلادی درگذشت و همین اتفاق غیر منتظره باعث شد تا ونسان دچار اندوه شدیدی به خاطر از دست دادن پدرش شود و نسبت به وسیله هایی که برجای مانده و یادگار پدرش بودند و خاطرات گذشته او را برایش زنده می کردند، واکنشهای احساسی غمگینانه ای را از خود نشان دهد. از جمله چیزهای با ارزشی که متعلق به پدر ونسان بود، همین کتاب مقدس انجیل است که بعد از درگذشت پدرش برای او ارزش دو چندانی پیدا کرده بود و همین کتاب به تنهایی کافی بود تا تمام گذشته ای که ونسان در کنار پدر خود سپری کرده بود را به یاد او بیاورد. این مهر و محبت شدید ونسان نسبت به پدرش باعث شد تا او تصمیم بگیرد که از کتاب مورد علاقه پدر خود، یعنی همین انجیل که آن را در این تابلو مشاهده می کنید، یک نقاشی را به تصویر درآورد تا شاید مرهمی باشد بر اندوه ناشی از فراق پدر. در این تابلو به آسانی قابل تشخیص است که اندوه بر فضای کلی آن سایه افکنده است و رنگهای تیره و سرد نیز به عنوان رنگ غالب آن برگزیده شده اند. دلیل این همه تیرگی و اندوه در نقاشی آن است که ونسان به شدت تحت تاثیر غم ناشی از مرگ نابهنگام پدر خود قرار داشته است. حتی برادر ون گوگ (تئو) که همیشه مشوق و حامی سرسخت آثار او بود، زمانی که با این نقاشی مواجه شد نسبت به نوع رنگهای استفاده شده در آن که اغلب تیره و کسل کننده بودند، واکنشی منفی از خود نشان داد و این نقد را به ونسان وارد کرد که چرا از رنگهای روشن و امیدوار کننده در این تابلو استفاده نکرده است. ونسان نیز در پاسخ ایراد برادرش، به این نکته بسنده کرد که هدف او از خلق اینچنین اثری، پیروی نکردن از سبک استادان پیشین بوده که در بیشتر آثار خود به خصوص نقاشی های با مضمون طبیعت بی جان، همیشه از رنگهای بسیار روشن استفاده می کردند. اما همه ما امروزه می دانیم که دلیل اصلی خلق اینگونه اثری توسط ونسان چیره دست، تنها ناراحتی و اندوه او از مرگ ناگهانی پدرش بود، و در نهایت نیز همین غم و اندوه و احساسی که او نسبت به وسایل برجای مانده از پدرش داشت باعث شد تا او در مسیر خلق یک نقاشی بی روح و سرشار از اندوه قرار گیرد و حاصل آن کشیدن همین تابلو بود.

نام نقاش سرشناس و توانمند این اثر: ونسان ون گوگ
ملیت نقاش: اهل هلند
ژانر نقاشی: طبیعت بی جان
سبک های بکار رفته در این تابلو: رئالیسم (واقعگرایی)، هنر نوگرا (Modern art)، پست امپرسیونیسم (پسادریافتگری).
رسانه: رنگ روغن روی بوم با پارچه کرباس.

مکان نگهداری و نمایش نقاشی کتاب مقدس:
این اثر زیبا و پر اندوه در حال حاضر در موزه ون گوگ (Van Gogh Museum) نگهداری می شود. این موزه هنری که در تاریخ 2 ژوئن 1973 میلادی تاسیس شد، هم اکنون در شهر آمستردام کشور هلند قرار دارد و مجموعه ای بسیار غنی از تابلو نقاشی های ون گوگ و سایر نقاشان مشهور هلندی را در خود جای داده است.

تاریخ و مکان دقیق خلق شدن این اثر به دست ونسان ون گوگ:
این تابلوی بسیار زیبا در ماه اکتبر سال 1885 میلادی توسط ونسان به تصویر درآمده است. او از سال 1883 تا 1885 میلادی به شهر نیونن (Nuenen) واقع در استان برابانت شمالی (Noord-Brabant) در کشور هلند سفر کرد و در آنجا ساکن شد. این سفر و سکونت 3 ساله به خلق این نقاشی زیبا و چند تابلوی دیگر منتهی شد.

دیدگاه خود را بنویسید:

۱۳۹۹ - ۱۳۹۱ © تمام حقوق محفوظ است.