نقاشی جام شراب در دست ویولن نواز خوشحال

جام شراب

در آثار جرارد به سختی می توان میانه روی را مشاهده کرد. نقاشی های او همیشه میل به افراط گری دارند و شخصیت های آثار او در بیشتر زمان ها، مشغول به شادی و خوشگذرانی هستند و اغلب جامی لبریز از باده را نیز به دست دارند. اگر به همین نقاشی نیز دقت کنید به خوبی متوجه سبک و تفکر کاری جرارد می شوید. او در این اثر زیبا، مردی را به تصویر کشیده که جامی از شراب را در دست راست و یک ویولن را در دست چپ خود گرفته و در حالت مستی تمام، مشغول به شادمانی و نوازندگی است. این مرد تا به آن اندازه از خود بی خود شده که نیمی از بدن خود را از پنجره بیرون آورده، و همین کار جنبه افراط گرایی اثر را بیشتر نمایان کرده است. با این همه باید بپذیریم که جرارد به عنوان یک نقاش شادی طلب، در کار خود بسیار موفق و توانمند بوده و به خوبی توانسته تا سبک ویژه خود را به کمال برساند.

نقاش: جرارد ون هانتورست
تاریخ خلق اثر: سال 1623 میلادی
کشور: هلند
رسانه: رنگ روغن روی بوم
موضوع: نوازندگی، شادی، میگساری، موسیقی
محل نگهداری کنونی اثر: رایکس میوزیوم (موزه امپراتوری) واقع در کشور هلند.

اقامت جرارد در ایتالیا و تاثیر پذیری از سبک نقاشان ایتالیایی:

جرارد ون هانتورست در 4 نوامبر 1592 میلادی در کشور هلند زاده شد. او از نقاشان دوران طلایی هلند است که دارای مشخصه های خاصی در سبک نقاشی خود است. از جمله ویژگیهای بسیار آشکار در آثار او می توان به ایجاد صحنه های سرشار از شادی و افراط که با تمایلات جنسی آمیخته شده اند، اشاره کرد. بسیاری از تابلوهای او دربردارنده مضامین خنیاگری و میگساری هستند، به گونه ای که گویی شادی و نوشیدن شراب، جزئی جدایی ناپذیر از آثار او شده و بیشتر نقاشی های خود را نیز بر اساس همین مفاهیم کشیده است. صحنه هایی که او خلق کرده است تا حدودی فرا واقعی و آرمانگرایانه هستند و آثار او تا حد زیادی میل به آن دارند که به بیان مفاهیم اساطیری بپردازند. جرارد در سال 1612 میلادی برای ادامه تحصیل به کشور ایتالیا رفت و اوایل دوران هنری خود را در شهر رم سپری کرد. او در این مدت تا اندازه بسیار زیادی تحت تاثیر نقاش سرشناس ایتالیایی، میکل آنجلو مریسی دا کاراواجو، قرار گرفت و از تکنیکهای او در آثار خود بسیار استفاده می کرد تا جایی که برخی از آثارش به شدت شبیه به سبک هنری کاراواجو هستند. جرارد بعد از به پایان رساندن تحصیلاتش در کشور ایتالیا، به هلند بازگشت و با مهارت هایی که به دست آورده بود، به یکی از نقاشان پیشتاز و برجسته در زمینه کشیدن نقاشی پرتره مبدل شد. او حالا دیگر سبک خاص هنری خود را به دست آورده بود و در مدت زمان بسیار اندکی توانست خود را در جامعه نقاشان هلند، برجسته سازد و جایگاه قابل قبولی را به دست بیاورد. جرارد ون هانتورست سرانجام در 27 آوریل 1656 میلادی درگذشت و آثار بسیار هنرمندانه ای را از خود بر جای گذاشت.

خلق صحنه های میگساری و شادمانی:

جرارد یکی از هنرمندان پرکار دوران خود در کشور هلند بود و از جمله مهمترین کارهایی را که در طول زندگی هنری خود توانست به خوبی انجام دهد این بود که بعد از آشنایی با سبک کاراواجو، شیوه او را در خود پرورش داد و به گونه ای بهتر و ماهرانه تر، آن را در آثار خود پیاده سازی کرد. بیشتر تابلو نقاشی های جرارد در رابطه با صحنه های میخانه و نوازندگان، قمارخانه و قماربازان، حضور مردم عادی در غذا خوری و همچنین پرداختن به رابطه های عاشقانه بین زن و مرد، هستند. او همچنین مهارت بالایی در بکارگیری تکنیک سایه روشن داشت و در اغلب آثارش برای نشان دادن منبع روشنایی بخش صحنه، از یک شمع روشن شده استفاده می کرد.

دیدگاه خود را بنویسید:

۱۳۹۹ - ۱۳۹۱ © تمام حقوق محفوظ است.