نقاشی از طبیعت زیبا و پل سنگی قوسی

طبیعت

با توجه به نظریه های گوناگونی که درباره این اثر از گذشته تا امروز مطرح بوده است، می توان اینچنین گفت که رامبراند این تابلو را بر مبنای یک چشم انداز واقعی نکشیده است. این نقاشی یک اثر خیالی است که از تفکرات و احساسات درونی نقاش خود زاییده شده و با مکان و محدوده جغرافیایی مشخص و شناخته شده ای در ارتباط نیست. یعنی این اثر در زمره آثاری که نقاش آنها را بر مبنای مشاهده مستقیم و رو در رو می کشد و برگرفته از واقعیت هستند، قرار نمی گیرد. رامبراند در این منظره زیبای خیالی، لحظه ای را از یک دهکده کوچک روستایی تصویرگری کرده که در هنگام آغاز یک سحر رازآلود قرار دارد و می رود تا اندک اندک خورشید، چهره خود را نمایان کرده و همه جا را روشن سازد. درختان قرار گرفته در نمای دوردست این نقاشی که کلبه های کوچک روستاییان در میان انبوهی شاخ و برگهای آنها پنهان شده اند، حالت ویژه ای را به فضای کلی اثر بخشیده اند. در قسمت چپ نقاشی سوژه و هدف اصلی رامبراند که همان پل سنگی قوسی شکل است قرار دارد که رودخانه ای پر آب در زیر آن جاری است و ماهیگیرانی صبح خیز با قایق های کوچک خود بر سطح این رودخانه در حال حرکت هستند.

نام نقاش: رامبراند
تاریخ خلق نقاشی: این اثر در حدود سال 1638 میلادی خلق شده است.
کشور: هلند
سبکهای کار شده در این تابلو: مکتب هلند شمالی (Northern Netherlands School)، باروک، دوران طلایی هلند.
نام اصلی نقاشی به زبان هلندی: De stenen brug
رسانه: رنگ روغن روی تخته.
اندازه کامل این تابلو نقاشی: 42.5 سانتی متر پهنا و 29.5 سانتی متر ارتفاع.
محل نگهداری کنونی تابلوی اصلی: این نقاشی هم اکنون در موزه امپراتوری کشور هلند (Rijksmuseum) واقع در شهر آمستردام قرار دارد. شایان گفتن است که موزه امپراتوری یکی از بهترین و غنی ترین موزه های جهان از نظر شهرت آثار هنری می باشد.
موضوع: نقاشی منظره رنگ روغن از طبیعت، تصویر چشم انداز جنگلی زیبا، نقاشی قایق رانی در آبراه، نقاشی قایق ماهیگیری کوچک، تصویر رویایی از طبیعت زیبا و پاک.

استفاده درست و بهینه از کنتراست برای تمرکز روی سوژه اصلی:

عنصر بسیار برجسته و قابل توجه در این اثر، تضاد بین نور و تاریکی است که به آن هویت بخشیده و باعث شده تا بیننده به آسانی متوجه هدف کشیده شدن نقاشی شود. پرتوهای نور خورشید به تدریج و با شدت بسیار زیادی بر پل سنگی و درختان آنسوی آن در حال تابیدن هستند و مرکز توجهات را به سمت پل و فضای اطراف آن معطوف کرده اند و این همان هدف اصلی و نهایی رامبراند از خلق اثر زیبای خود می باشد. رامبراند با مهارتی تمام توانسته تا با بهره گیری درست از کنتراست، شدت نور محیطی را در اختیار خود درآورده و قسمت های مختلف نقاشی را از هم متمایز کند. پس نتیجه کار آن خواهد شد که در نمای نزدیک، هنوز تاریکی بر روشنایی غلبه دارد و در نمای دوردست، روشنایی بر تاریکی چیره شده است. به همین خاطر توجه از نمای نزدیک برداشته شده و به سمت نمای دور که سرشار از نور و درخشندگی می باشد کشانده شده است. این است هنر بی مانند نقاش زبردست هلندی، رامبراند، که با مهارت خود در استفاده درست از سایه روشن، خود را از سایر نقاشان هم رده اش متمایز کرده است.

دیدگاه خود را بنویسید:

۱۳۹۹ - ۱۳۹۱ © تمام حقوق محفوظ است.