منظره برفی نقاشی شده و دویدن گوزن وحشی

گوزن

نقاش: گوستاو کوربه
تاریخ خلق اثر: بین سالهای 1856 تا 1857 میلادی
کشور: فرانسه
رسانه: رنگ روغن روی بوم
سبک: رئالیسم
موضوع: منظره کوهستان برفی زیبا، بوته ها و درخت های کوچک، صحنه طبیعت پوشیده شده از برف، لحظه دویدن یک گوزن زیبای وحشی بر روی پوشش برفی.

واقع گرایی در زندگی شخصی و زندگی هنری:

گوستاو کوربه که خود از سردمداران جنبش رئالیسم کشور فرانسه به شمار می رود، در این اثر به خوبی توانسته است یک مضمون واقع گرایانه را به تصویر درآورد. او که در تمام عمر خود دارای دیدگاهی آزاد و واقع گرایانه بود، حتی در کشیدن حیوانات و محیط زیست طبیعی که منزلگاه این حیوانات است هم نوع نگرش خود را حفظ کرده و یک نقاشی کاملاً واقع گریانه را خلق کرد که توجه و تحسین بسیاری از هنرمندان و نقاشان را از آن زمان تا اکنون، به خود جلب کرده است.

شکارچی لحظه های کوتاه زندگی بر روی بوم نقاشی:

کوربه را باید شکاچی لحظه ها دانست. او همچون شکارگری تیز چشم، لحظه ها را بر بوم نقاشی شکار می کرد. همانطور که در این نقاشی زیبا و چشم نواز، لحظه ای کوتاه از زندگی یک گوزن در کوهستان را به تصویر درآورده است. آن گوزن دیگر اکنون وجود ندارد و سالهاست که از بین رفته است اما دویدن او بر بوم کوربه همچنان بی انتها به نظر می سد و تا وقتی که این تابلو وجود دارد، آن گوزن زیبا هم وجود دارد و از حرکت باز نخواهد ایستاد.

گوستاو کوربه، متخصص در کشیدن چشم اندازهای برفی:

کوربه بعد از به اتمام رساندن این نقاشی، آن را در سال 1857 میلادی در یک سالن هنری به نمایش گذاشت که مورد استقبال مردم و دوستداران هنر قرار گرفت و پس از آن تا پایان زندگی خود، بیش از 60 اثر با موضوع چشم انداز و حیوانات را نقاشی کرد که همه بر مبنای واقعیت گرایی بودند و افراط و تفریط در آنها جایی نداشت. البته در میان تمام آثار او باید نقاشی گوزن را برجسته ترین کار او دانست. کوربه در کشیدن چشم انداز های برفی و گوزن های سیاه و سفید، یه متخصص واقعی بود و هر اثری که او با مضامین گفته شده می کشید را باید در زمره شاهکارهای هنری قلمداد کنیم.

دیدگاه خود را بنویسید:

۱۳۹۹ - ۱۳۹۱ © تمام حقوق محفوظ است.