زن ایستاده در برابر میز آرایش با آینه قدی

میز آرایش

نقاش: فردیناند بول
تاریخ خلق اثر: بین سالهای 1643 تا 1647 میلادی
کشور: هلند
رسانه: رنگ روغن روی بوم
موضوع: زن با لباسهای زیبا و گرانبها که در برابر میز آرایش و آینه خود ایستاده است، جواهرات و زیورها، گوشواره، پرتره نیمرخ.

فردیناند شاگرد رامبراند بود و از او تقلید می کرد:

فردیناند بول یکی از با استعداد ترین و موفق ترین شارگردان رامبراند هارمنزون وان راین بود. او به عنوان یک هنرمند مستقل، موفقیت های فراوانی را به دست آورد. با این حال او تا حدودی در کارهای خود از استاد خود تقلید می کرد و این موضوع را با یک نگاه ساده و سطحی در آثار او می توان مشاهده کرد. آثار او نیز مانند رامبراند، به شدت تحت تاثیر نور قرار دارند، مانند همین نقاشی که یک زن را در زمینه کاملاً تاریک کشیده است در حالی که برای کشیدن خود زن و بخصوص چهره او، از نور با شدت بسیار زیادی استفاده کرده است و برای جزئیات لباس و همچنین جواهرات، از نور معمولی و با شدت کم استفاده کرده است.

زن مغرور و خودشیفته در تضادی از نور و تاریکی:

فردیناند در این نقاشی یک زن زیبا و خوش چهره را به تصویر کشیده است که در برابر میز آرایش خود ایستاده و با حالتی از غرور و تحسین، در حال تماشای خود در آینه می باشد. او خود را به خاطر زیبایی، خوش اندامی و خوش لباسی، می ستاید. این زن دارای شخصیتی سرشار از غرور و خودستایی است. در واقع او نماینده انسانهایی است که عاشق خویش اند. تضاد بین نور و تاریکی و استفاده از سایه روشن در این نقاشی بیش از هر چیز دیگری جلب توجه می کند. البته این شیوه نقاشی را در آثار رامبراند می توان به وفور مشاهده کرد و فردیناند هم در خلق این اثر، به مقدار زیادی تحت تاثیر سبک استاد خود قرار داشته است. این زن ممکن است همسر رامبراند، ساسکیا ون آیلنبرگ، باشد که بارها و بارها در صحنه های مختلف و با لباس فانتزی، توسط رامبراند و شاگردانش نقاشی شده است. در واقع همسر رامبراند، نقش مدل نقاشی را برای او و شاگردانش داشته است.

دیدگاه خود را بنویسید:

۱۳۹۹ - ۱۳۹۱ © تمام حقوق محفوظ است.