حیوانات شکار شده روی میز آشپزخانه

شکار

نقاش: فرانتس سنیدرز
تاریخ خلق اثر: سال 1640 میلادی
کشور: فلاندر
رسانه: رنگ روغن روی بوم

سخاوت و بخشندگی طبیعت در کنار زیاده خواهی انسان:

از این نقاشی زیبا در حال حاضر در موزه پوشکین شهر مسکو، نگهداری می شود و یکی از بهترین آثاری است که تحت مالکیت این موزه قرار دارد. موضوع اصلی این اثر سخاوت و بخشندگی طبیعت است که با گشاده دستی به انسانها اجازه می دهد تا نیازهای زندگی خود را از آن تامین کنند. طبیعت دارای داشتنی های بیشماری است که اجازه می دهد تمام انسانهای این کره خاکی از آنها بهره مند شوند. البته انسانها پای را از محدوده نیازهای خود فراتر گذاشته و در حال وارد آوردن آسیب به این طبیعت هستند. همانطور که در این نقاشی می توانید زیاده خواهی انسانی را مشاهده کنید که جانداران زیادی را شکار کرده و با افتخار آنها را روی یک میز به نمایش گذاشته است.

فراوانی شکار و جشن موفقیت برای یک شکار خوب:

در سمت چپ نقاشی خدمتکاری را می بینید که یک بشقاب پر از انجیر را به دست گرفته تا به مناسبت این شکار پیروزمندانه، از افراد حاضر در آن خانه پذیرایی کند. خود میوه انجیر نیز در این نقاشی به صورت نمادین به کار گرفته شده که نمادی از پرباری و حاصلخیزی است و با موضوع اصلی نقاشی که فراوانی شکار است، همخوانی دارد. در مرکز نقاشی تعداد زیادی از حیوانات شکار شده را می بینید که روی یک میز بزرگ گذاشته شده اند. حیواناتی از جمله: گوزن، قو، خرگوش، قرقاول و گراز وحشی. همچنین حالت کنجکاوانه یک سگ شکاری نیز بسیار جالب است. این سگ در حال نگاه کردن کنجکاوانه به گوزن و قو است. گویی او هنوز می پندارد که این جانداران، زنده اند.

استفاده از نماد و سمبل در نقاشی:

سنیدرز در به تصویر درآوردن این اثر، به شدت از نمادگرایی استفاده کرده است. در این نقاشی میوه نماد زمین، پرنده نماد آسمان و صدف نماد دریا است. نقاش در این اثر از رنگ های قوی استفاده کرده تا به این شیوه بتواند فضای پر شور این جشن را که به مناسبت یک شکار خوب و فراوان برگزار شده، نشان دهد.

دیدگاه خود را بنویسید:

۱۳۹۹ - ۱۳۹۱ © تمام حقوق محفوظ است.