حمله مارهای سمی خطرناک به خارپشت بزرگ تیرانداز

مارها

نقاش: فرانتس سنیدرز
تاریخ خلق اثر: این اثر بین سالهای 1579 تا 1657 میلادی کشیده شده است.
کشور: فلاندر
رسانه: رنگ روغن روی بوم
موضوع: مارهای سمی و خطرناک، حمله مارها به خارپشت ها در کنار لانه آنها، سنگها، درختان و گیاهان، چشم انداز طبیعی، زندگی حیوانات.

توجه تخصصی نقاشان به موضوع زندگی حیوانات:

وقتی که از هنر نقاشی نامی به میان می آید، بدون شک نقاشان هلندی را باید در میان برترین نقاشان جهان جای دهیم. در واقع اگر بخواهیم فهرستی از برترین و مشهورترین نقاشان جهان تهیه کنیم، تعداد قابل توجهی از افراد این فهرست، نقاشان هلندی خواهند بود. همچنین اوج شکوفایی هنر در این کشور مربوط به قرن 17 میلادی است که دوران طلایی هنر هلند، نامگذاری شده است. در این دوره بسیار با شکوه، کشور هلند توانست در همه زمینه های هنری پیشرفت کند و مشاهیر فراوانی نیز در این دوره تاریخی به وجود آمدند که آثارشان در حال حاضر از برترین و نامدارترین های جهان به شمار می روند. هنرمندان هلندی در این قرن به اوج شکوه خود در هنر نقاشی دست یافتند و نقاشی های بی همتایی را خلق کردند. از جمله ترقی هایی که در هنر نقاشی این قرن صورت گرفت، اوج گرفتن و حرفه ای شدن ژانر نشان دادن زندگی حیوانات وحشی در تابلو های هنری بود. در این دوره آثاری به وجود آمدند که به بهترین و زیباترین حالت ممکن تا آن زمان، توانستند تصاویر حیوانات را بر بوم نقاشی به نمایش بگذارند. در این قرن به طور مشخصی استفاده از این ژانر به یک کار تخصصی تبدیل شده بود و اگر کسی می خواست تا بهترین نقاشی هایی که با مضمون حیوانات هستند را در یک مکان مشخص ببیند، بهترین راه این بود که به سرزمین فلاندر (هلند) سفر کند تا به خواسته خود دست یابد و با انبوهی از این آثار روبرو شود. از میان نقاشان هلندی، سنیدرز، تخصص ویژه ای را در کشیدن نقاشی با موضوع حیوانات و چگونگی زندگی آنها، از خود نشان داد و این سبک و نوع از محتوا را به سطح حرفه ای و ماهرانه ای رسانید. تابلو نقاشی های او به طور تخصصی به حیوانات تعلق داشتند و او در مدت زمان فعالیت خود توانست جلوه های تازه و گوناگونی از زندگی حیوانات وحشی و اهلی را در بوم خود به نمایش درآورد.

فرار کردن مارها از ترس تیغ های تیز خارپشتها:

نقاشی مارها و خارپشت یکی از برترین آثار سنیدرز است که او به خوبی توانست در آن صحنه ای دیدنی از زندگی این حیوانات را به نمایش بگذارد. در این نقاشی، تعداد زیادی از مارهای سمی و خطرناک را مشاهده می کنید که به دو خارپشت بزرگ، در کنار لانه آنها حمله کرده اند اما اینچنین به نظر می رسد که این مارها متوجه شده اند که توان آسیب زدن به این خارپشتها را ندارند و حتی نمی توانند در برابر هجوم تیغ های تیز و دردناک آنها نیز پایداری کنند. پس این مارها راه درست را در این می بینند که سودای خام این نبرد بی سرانجام را از سر خود بیرون کرده و تا فرصت دارند بهتر است که از آن محل دور شوند، در غیر این صورت ممکن است که جان خود را از دست بدهند. حالت دفاعی خارپشتها، بسیار زیبا و بر مبنای رفتار واقعی آنها در طبیعت، به تصویر کشیده شده است. همچنین دقت فرانس سنیدرز در کشیدن تیغ های خارپشتها نیز بسیار ماهرانه و تحسین برانگیز است. او در کشیدن تک به تک تیغ ها به خوبی توانسته است تا نهایت مهارت خود را به نمایش بگذارد.

دیدگاه خود را بنویسید:

۱۳۹۹ - ۱۳۹۱ © تمام حقوق محفوظ است.