تصویر چهره حضرت عیسی مسیح با چوبی شکسته

عکس مسیح

نقاش: خوزه دِ ریبرا
تاریخ خلق اثر: بین 1632 تا 1634 میلادی
کشور: اسپانیا
رسانه: رنگ روغن روی بوم
شخصیت: مسیح
موضوع: کتاب مقدس و مسیحیت، تصویری نمادین از چهره حضرت عیسی مسیح.

آغاز زندگی خوزه در یک خانواده کفاش

خوزه دِ ریبرا در 12 ژانویه 1591 میلادی در کشور اسپانیا به دنیا آمد. نام پدرش سیمون ریبرا که شغلش کفاشی بوده و نام مادرش مارگاریتا بود و برادری به نام جان نیز داشت که او نیز نقاش بوده است. او اصالتاً اسپانیایی بود اما بیشتر زمان عمر خود را در شهر ناپل کشور ایتالیا سپری کرد. در ایتالیا او را با نام جوزپه ریبرا می شناختند. از نظر ظاهری دارای قامت کوتاهی بود. خوزه علاوه بر اینکه یک نقاش و نویسنده توانا بوده است، در تجارت هم یک تاجر بسیار موفق بود. آثار نقاشی او مورد پسند تمام نقاشان هم دوره اش بود و تا قرن ها پس از مرگش از آنها تقلید و کپی می کردند.

اشتیاق و علاقه خوزه به تحصیل در رشته هنر در کشور ایتالیا

اعتقاد بر این است که خوزه دِ ریبرا کارآموزی و شاگردی خود را نزد فرانسیسکو ریبالتا در یک کارگاه هنری آغاز کرده است، اما اثبات چنین استنباطی دشوار به نظر می رسد زیرا هیچ دلیل و مدرکی در این باره موجود نیست. او اشتیاق زیادی برای تحصیل در رشته هنر در کشور ایتالیا داشت و همین اشتیاق باعث شد تا در سال 1611 میلادی به ایتالیا برود و در شهر پارما ساکن شود. او خیلی زود به آثار میکل آنجلو مریسی دا کاراواجو که از هنرمندان مشهور ایتالیا بود، علاقه مند شد و در آثار خود تا حدودی از سبک او تقلید می کرد. ریبرا در سال 1612 میلادی به شهر رم رفت و در سال 1613 میلادی به آکادمی سنت لوک پیوست. او در سال 1644 میلادی با دختر یک نجیب زاده اسپانیایی ازدواج کرد.

بیماری خوزه و مرگ در فقر و سختی

به نظر می رسد که ریبرا از یک بیماری جدی رنج می برده و به همین دلیل توانایی های او در خلق نقاشی و سایر کارهای هنری، تا حد زیادی کاهش می یابد اما او همچنان در کارگاه خود به کار ادامه می دهد. سالهای پایانی عمر خوزه و خانواده اش در سختی و فقر سپری شد و سرانجام خوزه دِ ریبرا در 2 سپتامبر 1652 میلادی در شهر ناپل کشور ایتالیا درگذشت.

آثار خوزه دِ ریبرا

1- سنت کاترین در اسکندریه. سال خلق اثر: 1648 میلادی
2- غسل تعمید مسیح. سال خلق اثر: 1643 میلادی
3- آسونسیون دلا ماگدالنا. سال خلق اثر: 1636 میلادی
4- سنت جروم. سال خلق اثر: 1652 میلادی
5- سنت اندرو. سال خلق اثر: بین 1630 تا 1632 میلادی
6- خانواده مقدس. سال خلق اثر: 1639 میلادی

دیدگاه خود را بنویسید:

۱۴۰۰ - ۱۳۹۱ © تمام حقوق محفوظ است.