تصویر پرتره صورت مرد خندان و شاداب

مرد خندان

نقاش: دیه‌گو ولاسکس
تاریخ خلق اثر: سال 1630 میلادی
کشور: اسپانیا
رسانه: رنگ روغن روی بوم

دیه‌گو ولاسکس، نقاش خانواده سلطنتی اسپانیا با مهارتی تمام در نقاشی پرتره:

دیه‌گو رودریگس د سیلوا ای ولاسکس، در 6 ژوئن 1599 میلادی به دنیا آمد. او یک نقاش اسپانیایی و از هنرمندان پیشرو در دربار پادشاهی فیلیپ چهارم و یکی از نقاشان مهم در عصر طلایی کشور اسپانیا بود. او یک هنرمند مستقل و با استعداد در دوره باروک معاصر بود که در به تصویر درآوردن نقاشی های پرتره، مهارتی تمام داشت تا جایی که آثار او در زمان حیات خودش به شهرت فراوانی دست یافتند. یکی از دلایل اصلی که در شهرت او نقش داشت این بود که دیه‌گو برای خانواده سلطنتی اسپانیا، پرتره های زیادی را کشید که وی را در میان اشراف و درباریان، مطرح کرد و از این راه توانست ثروت فراوانی را بدست آورد. او در ازای هر نقاشی پرتره ای که برای اشراف می کشید، دستمزد بالایی را دریافت می کرد و روز به روز بر ثروت خود می افزود.

خلق با ارزش ترین تابلوی اسپانیا و رسیدن به اوج شهرت:

دیه‌گو ولاسکس در سال 1656 میلادی با کشیدن نقاشی «ندیمه‌ها» به اوج شهرت خود رسید. این نقاشی در سبک باروک و با رنگ روغن کشیده شد. امروزه از این تابلو به عنوان با ارزش ترین تابلوی اسپانیا یاد می‌شود. در اوایل قرن نوزدهم میلادی کارهای هنری دیه‌گو مورد پسند نقاشان رئالیست و امپرسیونیست قرار گرفت و نقاشان سرشناسی مانند: ادوار مانه، فرانسیسکو گویا، پابلو پیکاسو و سالوادور دالی، در نقاشی های خود از سبک دیه‌گو الهام می گرفتند.

مرگ دیه‌گو و همسرش:

دیه‌گو رودریگس د سیلوا ای ولاسکس، در 6 آگوست 1660 میلادی درگذشت و در کلیسای سان خوان باتیستا واقع در شهر فوئنسالیدا اسپانیا به خاک سپرده شد و بعد از هشت روز همسرش «جوانا» نیز درگذشت و در کنار او به خاک سپرده شد. متاسفانه، بنای این کلیسا توسط کشور فرانسه در سال 1811 میلادی، نابود شد.

دیدگاه خود را بنویسید:

۱۳۹۹ - ۱۳۹۱ © تمام حقوق محفوظ است.