تصویر رویایی از منظره طبیعت زیبا و پاک

منظره طبیعت

نقاش: کلود لورین
تاریخ خلق اثر: سال 1639 میلادی
ملیت نقاش: کشور فرانسه
محل خلق اثر: کشور ایتالیا، شهر رم
رسانه: رنگ روغن روی بوم

پیوند دادن مفاهیم اساطیری با چشم اندازهای طبیعی و واقعی

کلود لورین یکی از نقاشان بنام کشور فرانسه است که به خاطر کشیدن نقاشی از چشم اندازهای آرمانی، در زمان زندگی خود شهرت فراوانی را به دست آورد. او علاوه بر هنر نقاشی، در زمینه حکاکی و طراحی نیز مهارت فراوانی را از خود نشان داد و در دوران خود از افراد پیشرو در این زمینه ها بود. کلود در سال 1600 میلادی در کشور فرانسه به دنیا آمد. او پیرو سبک باروک بود و به کشور ایتالیا علاقه بسیار زیادی داشت تا جایی که بیشتر عمر خود را در این کشور سپری کرد و سرانجام در 23 نوامبر 1682 میلادی در خانه خود واقع در ایالات پاپی کشور ایتالیا، درگذشت. اگرچه کلود در فرانسه به دنیا آمد اما در حدود سیزده سالگی به ایتالیا رفت و تا زمان مرگ خود در آنجا ماند. او در مدت اقامت خود در کشور ایتالیا، به شدت تحت تاثیر هنر و تاریخ کهن و باستانی این کشور قرار گرفته بود. البته او را بیشتر به خاطر نقاشی هایی که از طبیعت و منظره ها کشیده است، می شناسند ولی همین آثار نیز دارای مضامین طبیعی و پیوند خورده با مفاهیم اساطیری هستند که این خود به دلیل الهام گرفتن او از هنر و تاریخ کشور ایتالیا بود. در واقع او بیشترین سالهای زندگی خود را در ایتالیا گذراند و بارها به گشت و گذار در میان آثار تاریخی این کشور که از تمدن و فرهنگی کهن، برجای مانده بودند، پرداخته بود. این گشت و گذارها و مشاهده از نزدیک آثار، به مرور روی سبک هنری کلود و شیوه بینش او نسبت به نقاشی نیز تاثیر گذاشت و این تاثیر گذاری را براحتی می توان در تابلوهای او مشاهده کرد.

نقاشی از منظره های آرمانی، خیالی و فرا واقعیت

شیوه کار کلود برخلاف سایر هنرمندانی بود که در زمینه خلق نقاشی از چشم اندازها فعالیت می کردند. بیشتر نقاشان منظره گرا، در پی آن بودند تا صحنه ای مانند و نزدیک به واقعیت را از طبیعت مورد نظر خود خلق کنند. آنها طبیعت و چشم اندازهای آن را همانگونه که بودند، می کشیدند. اما کلود با توجه به اینکه تحت تاثیر مفاهیم اساطیری قرار گرفته بود، تمام تلاش خود را به کار می بست تا صحنه ای رویایی و آرمانی را از چشم انداز مورد نظر خود بکشد. او به دنبال چیزی فراتر از واقعیت در نقاشی های خود بود، به گونه ای که در کشیدن صحنه های منظره، از عناصر فرا واقعیت و خیالی استفاده می کرد. چشم اندازهایی که او کشیده است، برتر و زیباتر از نمای واقعی آنها هستند. گویی که این چشم اندازها متعلق به طبیعت زمینی نیستند و از بهشت آمده اند.

شباهت منظره های کلود لورین به شعرهای چوپانان

نقاشی های منظره کلود، بیشتر به شعرها و سروده های چوپانان شباهت دارند. چوپانان که بیشتر عمر خود را در طبیعت و صحرا سپری می کنند و به گونه ای به هم پیوسته با طبیعت در ارتباط هستند، معمولاً برای وصف زیبایی طبیعت، به سرودن اشعار بسیار اغراق آمیز روی می آوردند تا شاید به این شیوه بتوانند نهایت عمق احساس خود را از دیدن این چشم اندازهای زیبا، بیان کنند. به نظر می رسد که کلود نیز درگیر اینچنین احساس و تفکری بوده است. او که از دیدن مناظر طبیعی زیبا به نهایت وجد می رسید، برای بیان آنچه که می دید، به آرمان گرایی متوسل می شد تا شاید به این شیوه بتواند عمق احساس خود را درباره زیبایی طبیعت، بر بوم بکشد و بیان کند.

ایجاد جلوه های بهشتی در یک چشم انداز زمینی

کلود در این نقاشی یک بندر خیالی و بسیار آرمانی را به تصویر کشیده که یک درخت بزرگ در میان این بندر، قد برافراشته و یک قلعه قدیمی و مستحکم نیز در آن قرار دارد. عمق این اثر در یک نور بسیار درخشان غرق شده است که این حالت بر آرمان گرایانه بودن نقاشی، بسیار افزوده است. با یک نگاه ساده و سطحی به این نقاشی می توان دریافت که کلود به دنبال کشیدن یک نقاشی بر مبنای واقعیت موجود این چشم انداز، نیست. بلکه او می خواهد تصور و خیال درونی و زیبای خود را از یک منظره بسیار آرمانی، خلق کند. در این چشم انداز هر آنچه که متعلق به دنیای آرزوهاست، وجود دارد از جمله: طبیعت بهشتی، درختان خاص، ساختمان های مستحکم، آسمان رویایی، دریای آرام و تابش نورهای گرما بخش. فرجام سخن اینکه؛ کلود لورین را باید یکی از بهترین منظره نگارانی دانست که توانست به طبیعت واقعی، جلوه ای بهشتی و آرمانی ببخشد و بیش از پیش خیال را وارد قلمرو هنر نقاشی کند.

دیدگاه خود را بنویسید:

۱۴۰۰ - ۱۳۹۱ © تمام حقوق محفوظ است.