تصویر حضرت مریم پاکدامن در کنار فرشته وحی

مریم

نقاش: فدریکو باروچی
تاریخ خلق اثر: سال 1585 میلادی
کشور: ایتالیا
رسانه: قلم سیاه
شخصیت: حضرت مریم
سبک: منریسم

فدریکو باروچی و حادثه مسمومیت با سم

فدریکو باروچی در سال 1526 میلادی در شهر اوربینو واقع در کشور ایتالیا به دنیا آمد. او نقاش و طراح دوره رنسانس ایتالیا بود. نام اصلی او فدریکو فیوری و نام مستعارش باروچیو بود که هنوز هم در گویش های شمال غربی ایتالیا بکار می رود. کارهای هنری او بسیار خطیر، پر نفوذ و جذاب بودند که بعدها مانند کارهای او را می توان در آثار پیتر پل روبنس به سبک باروک مشاهده کرد. پدر او یک هنرمند مجسمه ساز بسیار ماهر بود و فدریکو در اوایل شروع کار هنری به کارآموزی و یادگیری در نزد پدرش مشغول بود. بعد از اتمام کارآموزی به شاگردی نقاش مشهور: باتیستا فرانکو در شهر اوربینو درآمد. او در سال 1548 میلادی به همراه عموی خود به شهر رم رفت و در آنجا در کارگاه های هنری به فعالیت پرداخت. پس از چهار سال اقامت در شهر رم، او دوباره به زادگاه مادری خود بازگشت و برای اولین بار یک کار هنری را برای سنت مارگارت انجام داد. او مدتی بعد توسط پاپ پیوس برای انجام طراحی و نقاشی در دکوراسیون کاخ واتیکان، به شهر رم دعوت شد و در آنجا نقاشی مریم باکره و نوزاد را خلق کرد. زمانی که او در شهر رم اقامت موقت داشت و مشغول تکمیل دکوراسیون برای کاخ واتیکان بود، به بیماری روده دچار شد. او تصور می کرد که به دلیل خوردن سالاد آلوده به سم، مسموم شده و رقبایش به دلیل حسادت ورزیدن به او تصمیم گرفته اند که وی را مسموم کرده و به قتل برسانند. بیماری او و ترسش از مرگ باعث شد که در سال 1563 میلادی، شهر رم را ترک کند. فدریکو بعد از گذشت چهار سال، سلامتی خود را دوباره به دست آورد و کارهای هنری را دوباره آغاز کرد.

بدگویی و بدخواهی رقیبان و دشمنان معاصر فدریکو باروچی

فدریکو توسط معاصران خود به عنوان شخصی عبوس توصیف شده است اما با این حال نقاشی های او پر جنب و جوش و بسیار درخشان هستند. اینکه او را عبوس توصیف کرده اند شاید به خاطر حسادت اطرافیان و رقیبانش باشد. باید در نظر داشت که افراد بزرگ همیشه مورد حسد دیگران قرار می گیرند و برای اینکه به او و کارهایش خدشه وارد کنند، به بدگویی از آن شخص بزرگ روی می آورند.

ترک کردن شهر رم تا پایان زندگی سرشار از شهرت و موفقیت

پس از حادثه مسمومیت و ترک رم، فدریکو دیگر هرگز به رم بازنگشت و برای همیشه در شهر محل تولدش، اوربینو ساکن شد و تا لحظه فرا رسیدن مرگش در آنجا ماند. جدایی او از شهر رم که پایتخت فرهنگی بود باعش کاهش شهرت و نفوذ فدریکو نشد. او همچنان به نوآوری های خیره کننده در نقاشی و خلق آثار جدید ادامه داد و بیش از پیش بر شهرتش افزوده شد. فدریکو باروچی پس از سپری کردن یک زندگی سرشار از موفقیت و شهرت، سرانجام در سال 1612 میلادی در زادگاهش یعنی شهر اوربینو درگذشت.

دیدگاه خود را بنویسید:

۱۴۰۰ - ۱۳۹۱ © تمام حقوق محفوظ است.