آسیاب های بادی در میان بادهای پرقدرت

آسیاب

خالق این تابلو، کلود مونه در اولین سفرش به کشور هلند در سال 1871 میلادی به همراه همسر و فرزندانش وارد شهر زاندام (Zaandam) شد که این سفر خانوادگی در حدود 3 یا 4 ماه به طول انجامید و بنا به گفته خود مونه، این سفر بسیار سرگرم کننده بوده است. او در مجموع سه بار به کشور هلند سفر کرد و به هنگام این گشت و گذارها نیز از مناطق و چشم اندازهای گوناگون این کشور بازدید کرد که فقط در طول مدت یکی از این سفرها که سه ماه به درازا کشید، در حدود 24 نقاشی از مناظر مختلف شهر زاندام به تصویر درآورد. هنگامی که او مشغول گذارندن اوقات خود در این شهر بود، آثار زیادی را نیز خلق کرد که یکی از برجسته ترین آنها همین نقاشی آسیابهای بادی است. شواهد نشان می دهند که او این اثر را از روی یک قایق نقاشی کرده است. یعنی هنگامی که وی به همراه خانواده اش مشغول قایق رانی بوده، با این چشم انداز روبرو شده و تصمیم به کشیدن نقاشی از آن می گیرد. این اثر یک نمونه خوب از سبک آزاد و تجربی است که کلود مونه آن را کمی پیش تر در سال 1870 میلادی توسعه داد و در میان هنرمندان آن دوران نیز متداول ساخت.

نقاش: کلود مونه
تاریخ خلق اثر: سال 1871 میلادی
محل جغرافیایی کشیده شدن این تابلو: کلود مونه این تابلو نقاشی را به صورت مشاهده مستقیم از چشم اندازی در شهر زاندام (Zaandam) کشور هلند نقاشی کرده که در کلانشهر زانستات (Zaanstad) واقع شده ‌است. این کلانشهر نیز در استان هلند شمالی (به هلندی: Noord-Holland) قرار دارد.
زادگاه و ملیت نقاش: او دارای ملیت فرانسوی می باشد و در تاریخ 14 نوامبر 1840 میلادی در شهر پاریس به دنیا آمد.
اندازه تابلو: 74.2 سانتی متر پهنا و 48.3 سانتی متر ارتفاع.
رسانه: رنگ روغن روی بوم با پوشش پارچه کرباس.
سبکهای بکار رفته در این نقاشی: هنر مدرن (Modern art) و دریافتگری (امپرسیونیسم: Impressionnisme).
محل نگهداری کنونی این تابلوی زیبا: این اثر گرانبها و زیبا هم اکنون در موزه ون گوگ (Van Gogh Museum) واقع در شهر آمستردام کشور هلند قرار دارد.
موضوع: منظره زیبای ساختمان آسیاب های بادی قدیمی.

نقاشی از یک روز بارانی زیبا در میان طوفان و بادهای پرقدرت:

کلود مونه این نقاشی هنرمندانه را در یک روز ناآرام و بارانی که بادهای پرقدرت در حال وزیدن بودند نقاشی کرده است. این نکته را می توان به آسانی با نگریستن به خود اثر متوجه شد. زیرا آسمان دارای انبوهی از ابرهای متراکم و سیاه است که به خوبی حالت و حس طوفان و بارش باران را به بیننده منتقل می کنند. همچنین موج های سطحی روی رودخانه نیز نشان دهنده تلاطم و شدت جریان موجود در آب می باشند که بر اثر وزش باد شدید ایجاد شده اند. در نتیجه همه این موارد نشان می دهند که این اثر در یک روز بارانی و ناپایدار خلق شده است. البته آنچه که بیش از پیش این اثر را برجسته کرده، نوع رنگ به کار رفته در پره های آسیاب ها می باشد که به صورت نارنجی متمایل به قرمز، رنگ آمیزی شده اند و همین ترکیب رنگی خاص و قدرتمند باعث شده تا آنها نیرومند تر از زمینه نقاشی، یعنی آسمان خاکستری به نظر برسند و به وضوح قابل تشخیص است که این آسیاب ها با قدرت تمام در برابر هجوم بادهای ویرانگری که در حال وزیدن هستند، ایستادگی خواهند کرد و سرانجام بر آنها چیره خواهند شد.

بزرگنمایی سازه یکی از آسیاب ها:
سازه

دیدگاه خود را بنویسید:

۱۳۹۹ - ۱۳۹۱ © تمام حقوق محفوظ است.